25 Ocak 2018 19:37

BİKG’ten Afrin için açıklaması: Ne İstiyoruz?

Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG) #SavaşınGerçekleri etiketiyle, 'Biz kadınlar soruyoruz; ne istiyoruz?' başlıklı açıklama yayınladı.

Paylaş

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik operasyonuna karşı Barış İçin Kadın Girişimi ‘Ne İstiyoruz?’ başlıklı açıklama yaptı. Savaşın etkilerine dikkat çekilen açıklamada #SavaşınGerçekleri tagı kullanıldı. Açıklama şöyle:

“Biz kadınlar soruyoruz: Ne İstiyoruz?

Bugünlerde bir kez daha barış uğruna savaş, huzur uğruna gerginlik, yaşam adına ölüm dolanıyor tepemizde. Tüm toplumu derinden etkileyen bu siyasetlerin bedelini hepimiz ödüyoruz. Masa başında kurgulanan sınır ötesi ve berisi taktik oyunları ölümü, şiddeti, huzursuzluk ve belirsizliği beraberinde getiriyor. Kadınların bildiği dinleme, anlama, çözme yerine, görmeme, bilmeme, duymama seçiliyor. Tam da ne olduğunu bilmediğimiz ama bildiğimizi sandığımız bir büyük oyunun içinde debeleniyoruz ne zamandır. Yaşamaya ve yaşatmaya dayalı gündelik olağan hayatlar yerine büyük hesaplar, bitmeyen hınçlar ve intikamlar mı istiyoruz toplum olarak? Hayallerimizi kendimizin veya çocuklarımızın ya da sevdiklerimizin insan olması, büyümesi, okuması, mutlu olması, gelecek kurması üzerine mi yoksa kahraman olmaları üzerine mi kurduk gerçekten? Vurup kırma, güç gösterme ve zulüm sarmalı mı arzuladığımız? Bizler, bu toplum, kadınlar erkekler, gençler yaşlılar, inançlılar inançsızlar, varsıllar, yoksullar, gerçekten ne istiyoruz?” (EKMEK VE GÜL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

EGEÇEP: Zeytin barışın simgesidir, savaşın değil

SONRAKİ HABER

ABD Senatosu Dışişleri Komisyonu, Türkiye’ye yaptırım tasarısını onayladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa