25 Ocak 2018 15:31

Almanya, Türkiye'ye Leopard tank satışını durdurdu

Afrin operasyonunda Alman yapımı Leopard 2 tanklarının kullanmasının Alman kamuoyunda tepki çekmesi üzerine Türkiye'ye Leopard tank satışı durduruldu.

Paylaş

Türkiye'nin Afrin'e yönelik 'Zeytin Dalı Harekatı'nda Alman üretimi Leopard 2 tanklarının kullanıldığına dair görüntüler, Alman kamuoyunda tepki çekti. Tepkiler üzerine Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye'ye Leopard tank satışını ve modernizasyonunu durdurdu.

Sputnik'in aktardığı habere göre, Afrin operasyonunda Alman yapımı Leopard 2 tanklarının kullanıldığını gösteren fotoğraflar, ülkede büyük tepkiye neden oldu. Kamuoyunun tepkileri ve muhalafetin eleştirileri üzerine Başbakan Angela Merkel ile Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, şimdilik Türkiye'ye Leopard tank satışını durdurma kararı aldı.

Almanya Dışişleri Bakanı, Spiegel'e yaptığı açıklamada, hükümetin Suriye'nin kuzeyindeki durumdan dolayı çok kaygılı olduğunu söyledi. Gabriel, mevcut koşullar altında askeri çatışmaların yaşandığı bölgelere askeri ekipman gönderemeyeceklerinin açık olduğunu ifade etti.

NİHAİ KARARI 'BÜYÜK KOALİSYON' VERECEK

CDU lideri Merkel ile SPD'li Gabriel, Leopard tank satışının akıbetiyle ilgili nihai kararın, CDU ile SPD'nin kuracağı yeni 'büyük koalisyon' hükümetine kalması konusunda uzlaştı.

2 HAFTA ÖNCE TAAHHÜTTE BULUNMUŞTU

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, iki hafta önce Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede Türkiye'deki Leopard tanklarının modernizasyonu ve iki ülkenin birlikte savaş uçakları için mühimmat üretme planlarına yönelik taahhütte bulunmuştu.

(DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

10 Ekim davasına katılım çağrısı yapıldı

SONRAKİ HABER

Sanatçı Yılmaz Çelik evine düzenlenen baskınla gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa