24 Ocak 2018 10:54

Metal patronlarından lokavt kararı

130 bin işçiyi ilgilendiren metal toplu sözleşmesinde sendikaların grev kararı sonrası MESS'ten lokavt açıklaması geldi.

Paylaş

Metal iş kolunda 130 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi sürecinde Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş’in ‘2 Şubat’ta greve çıkıyoruz’ demesi sonrası MESS’ten lokavt kararı geldi.

23 Ocak akşamından bu yana KAP’a açıklamada bulunan Aygaz, Türk Traktör, Tofaş, Ford Otosan, Karsan, Otokar ve Arçelik Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nın (MESS) lokavt kararı aldığını ve grev uygulamalarına göre belirlenecek lokavt tarihinin daha sonra şirketlere bildirileceğini duyurdu. Lokavt kararlarına sözleşme kapsamındaki diğer şirketlerin de katılması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

İşçi sendikaları Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş ile patron sendikası MESS arasında 1 Eylül’de başlayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri tıkandı.

SENDİKALAR NE İSTİYOR?

metal işçileri

Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikası 2 yıllık sözleşme ile yüzde 38 zam istiyor. Hak-İş’e bağlı Çelik-İş’in sözleşme taslağı ile Türk Metal’in taslağı arasındaki tek fark Çelik-İş’in Türk Metal’in saat ücretine istediği seyyanen artışın 0.5 kuruş daha fazlasını talep etmesi.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş ise 2 yıllık sözleşmenin yanı sıra öncelikle en düşük saat ücretinin 9 liraya çıkarılmasını istiyor. Ortalama ücret olarak yüzde 30,47’yi bulan teklifin, ilk altı ay için ücret karşılığı 695 lira.

Metal işçileri ne diyor?
Metal işçileri ne diyor?

MESS NE TEKLİF ETTİ?

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ise yaptığı açıklama ile 3 yıllık sözleşmenin kırmızı çizgileri olduğunu söyledi ve yüzde 3,2 zam teklifinde bulundu.

Sendikalarla yaptığı görüşmede yüzde 38 zam talebine karşı teklifini 3,2'den 6,4'e yükseltti. İşçiler bu durumu öfkeyle karşılamış ve grev çağrısı yapmıştı.

TÜRK METAL 4 GRUP HALİNDE GREVE ÇIKACAK

MESS’in 3 yıllık sözleşme ve yüzde 6.4 zam dayatmasına karşı greve çıkma kararı alan, MESS kapsamında 117 bin üyesi bulunan Türk Metal Sendikası, kademeli olarak 4 grup halinde greve çıkacak.

Tarihlere göre grevin başlayacağı işyerleri şu şekilde:
* 2 Şubat: Arçelik, Borusan, Bosch Rekxfort, Bosch, B/S/H, Delphi, Ford Otosan, Mercedes, Renault, MAN.
* 12 Şubat: Arçelik, Arçelik Pazarlama, Aygaz, Baymak Makina, Bosch Termo Teknik, Ego, Federal Elektrik, Karsan, Magna, Mako, TOFAŞ, Voleo, Türk Traktör.
* 22 Şubat: Coşkunöz, B. Plas, Belton, Beyçelik Montaj, Beyçelik, Borçelik, Borusan, Bosch Fren, Componenta, Çemtaş, Farba, Fikosa, Grammer, Froolenber, Hilmi Başak.
* 1 Mart: Matay, Ototirim, SKT, Teknik Malzeme, Tiberina, Tredin, Yazaki, YPS. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

NATO'dan Afrin mesajı: Süre ve kapsam sınırı önemli

SONRAKİ HABER

The limits of the US and Russian relations with the Kurds

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa