23 Ocak 2018 14:18

IŞİD’in Antep Katliamı davasında mağdur aileler dinlendi

IŞİD’in Antep’te Kürt bir ailenin kına gecesine düzenlediği ve 40’ı çocuk 56 kişinin hayatını kaybettiği katliamın davası Kayseri’de görüldü.  

Paylaş

Antep’in Beybahçe Mahallesi'ndeki kına gecesinde 20 Ağustos 2016’da IŞİD tarafından düzenlenen katliamın davası görüldü. Tutuklu 11 sanık aynı zamanda Antep’te geçen yıl 16 Ekim'de 3 polisin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan IŞİD’in canlı bomba saldırısından da yargılanıyor. Duruşmada, olayda hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralılar dinlendi.

Kayseri 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tutuklu sanıklar; Abdurrahman Alnajjar, Enes Karataş, Ahmet Kösgeroğlu, Hacı Polat, Hasan Uzun, Yunus Sarı ve Mehmet Karakurt duruşma salonunda, Adana F Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu Mehmet Şahin Erğan, Antep L Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu Ali Çalıkuşu, Mehmet Çalıkuşu ve Fadile Cebael ile Antep Adliyesinden tutuksuz sanık, suça sürüklenen çocuk H.N.Ç. Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile hazır bulundu. 

Patlamada hayatını kaybeden Murat Kalay’ın babası Faysal Kalay şöyle dedi:

"Ben olay yerine yakın bir yerde oturuyorum. Bir arkadaşını görmeye gitmişti. Patlamayı duyunca gittim. Oğlumun arkadaşını görünce oğlum aklıma geldi. Patlama alanını gezdim, oğlumu yerde yatarken gördüm."

Düğünün yapıldığı yere yakın oturduklarını belirten müşteki Süleyman Caner ise "Metin Caner’in babasıyım. Düğün yerine yakın bir yerde oturuyoruz. Ben fabrikada çalışıyordum. Kızım beni aradı, patlamanın olduğunu, oğlumun yaralandığını söyledi. Ben de hemen hastaneye gittim. Şikayetçiyim" ifadelerini kullandı.

Patlama sesini duyunca olay yerine koştuğunu aktaran müşteki Tevfik Eryılmaz, “Devran Eryılmaz benim oğlumdur. Patlamanın meydana geldiği yerde değildim ama yakındım. Oğlum Devran ve eşim Kıymet düğündelerdi. Patlama sesini duyunca ben de olay yerine koştum. Oğlumu yerde yatarken gördüm. Şikayetçiyim" diye konuştu.

Suça sürüklenen çocuk H.N.Ç.’nin SEGBİS ile duruşmada hazır edilmesi ve savunmasının alınmasına başlanmasının ardından duruşma kapalı olarak devam etti.

H.N.Ç, baskı altında ifade verdiğini beyan ederek ifadesini reddetti. 

Duruşmada, tüm tutukluların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Duruşma 15 Mayıs 2018' e ertelendi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Doğal sızma zeytinyağının faydaları

SONRAKİ HABER

İsveç PEN'in Yazar Gui Minhai'ye ödül vermesine Çin'den tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa