Kürt gruplar Soçi toplantısına katılmayacak

Kürt gruplar Soçi toplantısına katılmayacak

Türkiye'nin Afrin'e askeri operasyonu üzerine Suriyeli Kürt gruplar Soçi'deki Ulusal Diyalog Kongresi'ne muhtemelen katılmayacaklarını duyurdu.

Türkiye'nin Afrin'e yönelik askeri operasyonu üzerine Suriyeli Kürt gruplar Soçi'deki Ulusal Diyalog Kongresi'ne muhtemelen katılmayacaklarını duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanı ise Kürtlerin de davetliler arasında bulunduğunu açıklamıştı.

DW Türkçe'nin haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Soçi'deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne davet edilenler arasında Kürtlerin de bulunduğunu bildirmesinin ardından Kürt yetkililerden muhtemelen toplantıya katılmayacakları açıklaması geldi.

Kurucuları arasında PYD'nin de bulunduğu Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Yürütme Kurulu Eş Başkanı Aldar Halil, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Kürt yetkililerin muhtemelen toplantıya katılmayacağını belirtti. Türkiye'nin Afrin operasyonuna işaret eden Halil, Afrine yönelik operasyon ve Rusya’nın Türkiye ile anlaşmasının Soçi'ye katılmayı anlamsız hale getirdiğini ifade etti. Soçi'ye hazırlık kapsamında Kürt yetkililerin davet edildiğini belirten Halil, ancak sonrasında resmi bir davet veya toplantının ayrıntılarına ilişkin bilgi almadıklarını da sözlerine ekledi.

LAVROV: KÜRTLER DAVETLİLER LİSTESİNDE

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise "Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne davet edilenler listesinde Kürt yetkililerin de bulunduğunu" açıklamıştı. Lavrov, bugün Moskova'da yaptığı açıklamada, Suriye'deki Kürt grupların "gelecekteki siyasi süreçte" önemli bir rol üstleneceğini belirtmişti. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Ocak 2018 03:40
www.evrensel.net