21 Ocak 2018 09:06

Dış basında Afrin operasyonu

TSK’nin 'Zeytin Dalı Harekatı' adı altında Afrin'e yönelik olarak düzenlediği operasyon, dünya basınında kendine geniş yer buldu.

Paylaş

TSK’nin 'Zeytin Dalı Harekatı' adı altında Afrin'e yönelik olarak düzenlediği operasyon, dünya basınında kendine geniş yer buldu. BBC News'in Türkiye muhabiri Mark Lowen, operasyonun neden "şimdi" yapıldığına ilişkin olarak yayımlanan videoda, Ankara'nın NATO müttefiki ABD ile karşı karşıya gelme riskini aldığını söyledi. 

Dış basında, operasyonla ilgili olarak şu ifadeler kullanıldı?

Die Welt gazetesi, “Türkiye’nin Suriyeye gerçekleştiği kara harekatı ‘fiilen’ başlamıştır” başlığıyla verdiği haberde Erdoğan’ın Türk panzerleri ve ağır silahlarının yer aldığı ve Kürt yerleşim bölgesi Afrin’e yapılan operasyonu başlattığı yazıldı. Welt haberde bu harekatın Türkiye ve ABD ilişkilerindeki gerilimi artırabileceğini yazdı.

Zeit gazetesi ise openasyonu “Erdoğan Suriye Kürtlerine karşı kara harekatı başlattı” başlığıyla verdi. Haberde “Türkiye Suriyeli kürt milis grubu YPG’ye karşı kara harekatı başlattı. ABD Ankara’yı askeri bir harekat yapmaması konusunda uyarmıştı.”

Amerikan CNN International televizyonunun internet sitesi de gelişmeleri "Türk jetleri vuruyor, askeri harekat başladı"' başlığıyla okuyucularına aktardı.

Deutsche Welle ise “Erdoğan: Kara harekatı ‘fiilen’ başlamıştır” başlığıyla operasyona ilişkin bir haber geçti. Haberde türk ağır silahlarının günlerdir Suriye’nin kuzeyindeki Kürt milis grubu YPG’ye ateş etmekte olduğuna dikkat çekildi ve “Şimdi aynı zamanda kara birlikleri de Afrin yerleşim bölgesine giriyor. Türkiye Cumhurbaşkanı çok riskli bir askeri harekatı onayladı” denildi.

Amerikan Washington Post gazetesi, Türkiye'nin Afrin operasyonun Suriye'nin kuzeyinde farklı grupları destekleyen yabancı güçleri karşı karşıya getirebileceği yorumunda bulundu.

Alman basınında Türkiye'nin Afrin harekatıyla ilgili çıkan bir haberde operasyonun Ankara, Washington ve Moskova arasındaki ilişkileri zedeleyebileceğine dikkat çekildi.

Alman Stern Gazetesi “Türkiye Suriye’nin kuzeyine askeri harekat başlattı” başlığıyla verdiği haberde “Türk ordusu basında yer alan haberlere göre Suriye’nin kuzeyindeki Kürt yerleşim bölgesine karşı savaş başlattı. Harekat Ankara, Washington ve Moskova ilişkilerini zedeleyebilir” denildi.

İngiliz Guardian gazetesi de Türkiye'nin YPG'yi Afrin'den temizleme sözü verdiğini yazdı.

Telegraph gazetesi Türkiye'nin Amerika'nın desteklediği güçlerin mevzilerini yok etmek için Afrin'e operasyon başlattığını belirtti.

Independent gazetesi ise Türkiye'nin Afrin'den sonra Menbiç'e operasyon düzenlenmeye hazırlandığını yazdı. 

Chicago Tribune gazetesi de haberinde, "Türk uçakları Kuzey Suriye'ye bombardıman başlattı. Kara birlikleri sınıra yığıldı" başlığını kullandı.

 

Afrin operasyon Avusturya basınında geniş yer buldu. Medya kuruluşları haberi "Türkiye Suriye Kürtlerini Bombalıyor" başlıklarıyla duyurdu.

ORF: Devlet televizyonu ORF ana haberlerinde harekatı şöyle yansıtıldı: "ABD'ye rağmen, Türkiye Suriye'nin kuzeyindeki Kürtleri bombalamaya başladı. Erdoğan kara harekatının başladığını bizzat duyurdu. Türkiye tarafından terörist olarak nitelendirilen milisler bombalanırken ABD bunu anlayışla karşılayacağını duyurdu."

KRONEN ZEITUNG: Ülkenin en yüksek trajlı günlük gazetesi Kronen Zeitung da ORF’ye benzer başlık kullandığı haberinde: “Türkiye’nin, Kuzey Suriye'de ABD destekli konuşlanmış Kürt milislere bomba yağdırdığını yazarak ‘Bombardımanla birlikte Rus askerlerinin de sıcak bölgeden çekildiği gözlendi.’ denildi.

DIE PRESSE: Günlük yayın yapan Die Presse gazetesi "Türk Savaş Uçakları Suriye'nin Kürt Bölgesini Vurmaya Başladı" başlığını kullandı. Gazete haberinde saldırı başlatılan Afrin ve çevresinde 360 köyün bulunduğunu ve milyonlarca sivilin yaşadığını belirterek " Zeytin Dalı adı verilen harekatın başladığını Erdoğan duyurdu. Savaş uçakları bombardımana başladı ve Başbakan Binali yıldırım kara harekâtının bugün başlayacağını açıkladı." diye yazdı. (DIŞ HABERLER)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Merkel AB-Erdoğan zirvesi planından memnun

SONRAKİ HABER

Almanya’da Kılıçdaroğlu’ya Afrin protestosu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...