17 Ocak 2018 16:30

Zor günlerde nefes aldıran kongre

Varsayalım ki öğrenciler bir iktisat kongresi düzenliyor...

Paylaş

 

 

Altuğ OSMANOĞLU

İstanbul Üniversitesi

Ankara, Artvin, Bolu, İstanbul, Kocaeli, İzmir gibi Türkiye’nin birçok yerinde birçok üniversitenin katılımıyla; üniversitelerde, hocanın anlattığı öğrencinin dinlediği düzene dur diyen gençlerin “hem anlatacağız, hem dinleyeceğiz hem de soru soracağız” demesiyle yola çıktı TÜOBİK. Öğrencilerin görüşleriyle ötekileştirilmeden sözlerini söylemek istemesinin bir ürünü olan TÜOBİK, öğrencinin ihtiyacı olan araştırma, sorgulama ve tartışmayı “akademi bilim öğrenci” üçlüsünden bağını koparmadan 16 yıldır sürdürüyor.

BİRLİKTE TARTIŞMAK, TARTIŞTIRMAK, ÇÖZÜM BULMAK...

“Varsayalım ki öğrenciler bir iktisat kongresi düzenliyor diyoruz.” İktisat öğrencileri olarak yaşadığımız en büyük sıkıntılardan biri sadece sermaye için yani ana akım iktisat öğrenmek, bunun karşısında alternatif iktisat diye bir şeyden söz bile edilmemesi. TÜOBİK’te liberal yaklaşımdan marksist yaklaşıma kadar her şekliyle bir iktisat tartışması yapma olanağı bulabiliyoruz. Üniversite içinde bulamadığımız ortak tartışma ortamını, birlikte üretim yapabileceğimiz alanları yaratıyor bizlere TÜOBİK 16 yıldır. 

Dünyanın zenginliklerini paylaşanların arasındakilerin çelişkilerinin derinleştiği, her yerde savaşların yaşandığı, üniversiteli-genç işsizlik rakamlarının sürekli arttığı; bilime, üniversitelere, kulüp ve topluluklara yapılan saldırıların bu kadar yoğunlaştığı günlerde bizler açısından da bilinmez bur durumda. Tüm bunları birlikte tartışmak ve çözüm yolu aramak için bir araya geliyoruz. Dünyada ve ülkemizde yaşanan olaylara bakınca, gittiğimiz yönün öğrenciler için geleceksizlik ifade ettiğini aslında hepimiz biliyoruz. Böylesi içinden çıkılmaz gibi görünen bir dönemde nefes alma olanağı sağlayan ve daha sonrasında buradan aldığı güçle kendi okulunda, kendi sınıfında benzer oluşumlar kurmanın önünü de açan TÜOBİK aslında birçok şeye vesile oluyor. Topluluk önünde hiç konuşma yapmamış biri için, okuma gruplarına dahil olmamış biri için, derste çekindiğinden hocasına soru soramayan bir genç için bunların hepsini yapma imkanı sağlıyor.

AMATÖRLÜK VE BAĞIMSIZLIKTAN GELEN RUH

Türkiye Üniversite Öğrencileri Bağımsız İktisat Kongresi’nin adından da anlaşılacağı gibi en önemli iki özelliğini söylemeden geçmemeliyim: Amatörlük ve bağımsızlık. Bağımsızlık derken sponsor almadan, kendi çabalarıyla sözünü her kesime rahatça söyleyebilmesidir. Amatörlük ise her sene yeni katılan öğrencilerin heyecanı, isteği, özgünlüğü ile kendini yenileyebilmesidir. Bu ikisinden hiç vazgeçilmedi. Ancak bu taviz vermediği unsurlar karşısında birçok zorlukla karşılaşmış yine de düşe kalka yoluna devam etmiştir TÜOBİK öğrencileri.

BU YIL NEYİ HEDEFLİYORUZ?

Bu seneki TÜOBİK’in ana başlığı “Dönüşen Dünyanın Ekonomi Politiği”. Bu ana başlık ve ana başlık ekseninde düzenlenen alt başlıklar içinden geçtiğimiz zorlu dönemlerde öğrencilerin tartışmak istediği konular üzerinde şekilleniyor. Üniversite sıralarından, bilimden ve güncel gelişmelerden elini çekmeyen TÜOBİK öğrencileri, bu yıl da başlıkları böylece belirledi. Türkiye’de ve dünyada otoriterleşmenin yönelimlerini incelerken Türkiye’de yapılmak istenen tek adam tek parti rejimini, siyasal rejimlerin iktisadi politikalarını masaya yatırırken faşizan bir yönetim şeklinin ekonomideki uygulamalarını, emeğin güncel sorunlarını ele alırken artan işsizlik ve sendikasızlaştırmayı tartışmak ve tartıştırmak istiyor aslında.

Üniversiteli öğrenciler için TÜOBİK’ın önemi yukarıda sıraladığımız gibi çokça büyük ve fazla aslında. Bilime ve akademiye saldırının bu kadar fazla olduğu bir dönemde, özgürce tartışabilmenin, toplulukların yan yana gelmesinin önünü açmanın olanağı olan TÜOBİK gibi oluşumlarda daha fazla bir araya gelmeli, birlikte üretebilmek için tüm olanaklarımızı değerlendirmeliyiz.

Sunum özeti gönderim tarihi: 9 Şubat 2018

Geri bidirim tarihi: 12 Şubat 2018

Tam metin gönderim tarihi: 26 Şubat 2018

Kongre Tarihi: 8-9-10 Mart 2018 Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Facebook: tuobikongre

Twitter: tuobik

İnternet adresi: https://tuobikblog.wordpress.com/

Mail adresi: [email protected]

 

ÖNCEKİ HABER

Üreticiler canlı hayvan bulmakta zorlanıyor

SONRAKİ HABER

Yeni Zelanda'da Whakaari Yanardağı patladı: 20 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa