13 Ocak 2018 06:58

Suudi Arabistan'da kadınlar ilk kez stadyumda maç izledi

Suudi Arabistan tarihinde ilk kez kadın taraftarların stadyumda futbol maçı izlemesine izin verildi. Ancak stadyumda tribünlerin büyük kısmı boş kaldı

Paylaş

Suudi Arabistan, tarihinde ilk kez futbol stadyumlarını kadınlara açtı. Kadın izleyicilere açık ilk futbol maçı, Cuma akşamı profesyonel ligdeki Al-Ahli ile Al-Batih takımları arasında oynandı. Kadın taraftarlar siyah çarşaflarının üzerine sardıkları yeşil-beyaz taraftar atkıları ile stadyumda ilk kez erkeklerle birlikte maç izledi, tezahürat yaptı.

DW Türkçe'de aktarılan haberde, Riyad'daki maça olan ilgi beklendiği kadar yüksek olmadığı bildirildi.  Suudi Arabistan Spor Bakanlığı, 62 bin kişilik Kral Fahd Stadyumu'nun aile bölümünde 14 bin kişi için yer ayırıldığını duyurmuştu. Fakat Suudi gazetesi Okaz'ın haberine göre maç öncesi en az bin 200 aile bileti satıldı.
 

'TARİHİ BİR GÜN'

Rüveyda Kasım ismindeki taraftar ise kadınların stadyumda yer aldığı ilk maç için "Yapılan köklü değişikliklerin doruk noktası. Tarihi bir gün" yorumunu yaptı. Kasım, "Krallığın birçok ülkenin kabul ettiği medeni uygulamaları benimsemesinden son derece mutlu ve gururluyum" dedi. 

Washington Büyükelçiliği'nin Sözcüsü Fatimah Baeshen, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Bunun kadın haklarından daha fazlası" olduğunu söyledi. Baeshen, bunun ailelerin bir araya gelip Suudi Arabistan'ın milli sporu futbol karşılaşmalarını beraber izlemeleri anlamına geldiği kaydetti.
 
Ancak ülkede bu gelişmeden memnun olmayanlar da vardı. Sosyal medyada muhafazakâr kesimlerden birçok kullanıcı "kadınların futbol stadyumuna girmesinin şeytan işi" olduğunu ya da "ülkenin din ve kültürünün elden gittiğini" savundu.

Riyad'da kadınların izlemesine izin verilen ilk karşılaşma 5:0 Al-Ahli lehine sonuçlandı. Ancak sosyal medyada birçok kullanıcı buna ek olarak maçın sonucu için "Kadınlar 1: Erkekler 0" paylaşımında da bulundu.

İKİ STADYUM DAHA KADINLARA AÇILIYOR

Suudi Arabistan Bilgi Bakanlığı'nın açıklaması uyarınca Suudi kadınlar önümüzdeki günlerde Cidde ve Demmam kentlerinde oynanacak futbol karşılaşmalarını izlemek için stadyuma girebilecekler.

Suudi Arabistan'da ilk kez Eylül ayında kadınların stadyuma alınmasına izin verilmiş, kadınlar, kuruluşunun 87'nci yılını kutlayan Suudi Arabistan'da akrabalarının eşliğinde kutlama gösterilerini izleyebilmişti.

Suudi hükümeti geçtiğimiz aylarda bu kapsamda kadınların otomobil kullanma yasağının da Haziran ayında kaldırılacağını duyurmuştu.

Kadınlar ayrıca Mart ayından itibaren ilk kez sinemaya gitme hakkı da kazanacaklar. Suudi Arabistan kadın hakları konusunda dünyada karnesi en kötü olan ülkelerden biri. Kadınlar, baba, eş ya da erkek aile üyelerinin izni olmadan pasaport alıp, yurt dışına seyahat edemiyor, üniversiteye gidemiyor.

2013'te 150 sandalyelik Şura Konseyi'ne ilk kez kadın üyeler katılmıştı. Hükümete danışmalık yapan konseye 30 kadın girmişti. 2015'teki seçimlerde ise kadınlar ilk kez seçme-seçilme hakkına sahip oldu. (DIŞ HABERLER)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Avrupa’da kapitalizm kanseri

SONRAKİ HABER

Mal varlığın araştırması isteyen Davutoğlu, Siyasi Etik Teklifi’ni imzalamamış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa