11 Ocak 2018 16:42
Son Güncellenme Tarihi: 11 Ocak 2018 18:36

Hafriyat kamyonu yine can aldı 

Kadıköy’de bir hafriyat kamyonu pazardan çıkan 65 yaşındaki kadına çarparak ölümüne neden oldu. Sürücü gözaltına alındı. 

Paylaş

Eylem NAZLIER
İstanbul

İnşaat alanlarının gün geçtikçe çoğaldığı İstanbul'un yeni çilesi haline gelen hafriyat kamyonları ve beton mikserleri can almaya devam ediyor. Kadıköy'de Talip Atagün'ün kullandığı hafriyat kamyonu, pazardan çıkan bir kadına çarptı. Kadın, olay yerinde hayatını kaybederken kamyon sürücüsü gözaltına alındı. 

İddialara göre, semt pazarında alışveriş yapan Saime Gündüzoğlu evine gitmek için yolun karşısına geçmek istedi. Bu sırada, Talip Atagün yönetimindeki hafriyat kamyonu kadına çarptı. Kazaya karışan sürücü gözaltına alınarak polis merkezine götürüldü. Olay yerine gelen sağlık ekipleri, yaptıkları incelemede Gündüzoğlu'nun hayatını kaybettiğini belirledi. 65 yaşındaki kadının cenazesiambulansla Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma hastanesine kaldırılırken vatandaşlar, hafriyat kamyonu kazalarına tepki gösterdi.

CHP MİLLETVEKİLİ ONURSAL ADIGÜZEL: GEREKLİ TEDBİRLER ALINMIYOR

Konuyla ilgili gazetemize konuşan CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, “Yitip giden onca cana rağmen, gerekli tedbirler alınmıyor, sorumlular cezalandırılmıyor” diye konuştu. 

Adıgüzel, “İstanbul’un kanayan yarası ve kimse buna çözüm bulmuyor.  Kentsel dönüşüm yasasının rantsal dönüşüm yasasına dönüştüren iktidar hiçbir şekilde önlem almıyor. İktidar hoyratça çevreye, insana, tarihe zarar veren bir süreç yönetiyor. Bunun en çok ortaya çıktığı noktalar iş kazaları ve hafriyat kamyonlarının aramızdan aldığı insanlar. Kimi zaman parkta yürüyen bir kardeşimizi, kimi zamanda trafik ışıklarında karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir vatandaşımızı buluyor. Ne yazık ki iktidar bu konuda hiçbir önlem almıyor. Bu cinayetlerin sorumlusu, Kentsel Dönüşüm Yasası'nın rant yasasına dönüşmesine göz yuman AKP iktidarıdır, deprem toplanma alanlarını müteahhitlere peşkeş çeken iktidardır” dedi.

‘KAMYONLARIN KENTE UYGUN HALE GETİRMEK EN ÖNEMLİSİ’

"Kadir Topbaş istifa etti. Ama istifasının sebebini 4 milyon İstanbullu bilmiyor” diyen Adıgüzel,  “Eğer Kadir Topbaş, Yoğurtçu parkında Şule İdil Dere’ye bir hafriyat kamyonu çarptığında sorumluluk üzerinden istifa etseydi, biz anlayabilirdik. Ne yazık ki bunlara önlem almak yerine sebepsiz yere tek adamın sözüyle istifa etti. Bugünde yeni gelen belediye başkanı hafriyat kamyonlarına çip takıyoruz diyor. Hafriyat kamyonlarına çip takmak sadece onların hızını kontrol eder. Bu kamyonları kente uygun hale getirmek en önemlisi. Kentsel dönüşümü dengeli yapmak bunların en önemlisi. Aslında 10 yıl geriden geliyoruz. Cipiesle takip edilen araçlar sıradan teknolojik gelişmeler. Ama İstanbul Belediyesi yeni deniyor.. Onlarca insanımız hafriyat terörüne kurban edilmiş. Samimi bir şekilde ellerini taşın altına koyarlarsa bu terörden kurtulabiliriz. Yeter ki rant hırsı ile bakmasınlar. Doğru ve İstanbul’un fiziki yapısına uygun kamyon tercihleri ile taşıma yapsınlar. Ama yetkililer bu sorunları çözmek yerine daha fazla inşaat ve hafriyat çıkmasının peşindeler. ‘Biz buradan çok büyük rant alıyoruz ve İstanbullunun başına da ne gelirse gelsin’ diyorlar” dedi. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Raşit Tükel: Şehir hastaneleri modeli tam bir kapitülasyon

SONRAKİ HABER

Gelecek Partisi'nin kurucuları kim? Kurucular listesinde yer alan 154 kişi belli oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa