09 Ocak 2018 15:18

İstanbul'da durdurulan metro inşaatlarında çökme riski var

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının ihalelerini iptal ettiği 6 metro hattı, çökme riskiyle karşı karşıya.

Paylaş

Kadir Topbaş’ın istifasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, 6 metro hattının ihalesini iptal ettiğini duyurdu. Duyurunun ardından İhalelerde yolsuzluk yapıldığı iddiaları ve metro çalışmalarının İstanbullular için oluşturduğu tehdit gündeme geldi.

Kaynarca-Pendik-Tuzla, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli, Kirazlı-Halkalı, Başakşehir-Kayaşehir ve Mahmutbey-Bahçeşehir metro hatlarının ihalelerinin iptal edildiği, 29 Aralık 2017’de birer yazı ile ilgili firmalara iletilmişti. 

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Halef, selefi yolsuzlukla suçluyor. CHP’li belediyelere göz dikenler bunun hesabını soracak mı?" diye sordu. 

Maden Mühendisleri Odasının, söz konusu metro hatları ile ilgili açıklamalarını da değerlendiren CHP’li Yarkadaş, “Maden Mühendisleri Odası, bu hatlarla ilgili ‘Tüneller olduğu gibi bırakılırsa yüzeydeki yapılarda hasar oluşacak ve tüneller çökme riskiyle karşı karşıya kalacak’ diyor. Durdurulan, kapatılan şantiyeler yaşam alanları içinde bulunduğu için çevre güvenliği mutlaka sağlanmalıdır. Ayrıca böylesine bir durumdan çıkacak ek maliyet kimin cebinden çıkacak çok merak ediyorum?" şeklinde konuştu.

İhalelerin iptaliyle kamunun ikinci kez zarara uğratıldığını belirten Yarkadaş sözlerine şu şekilde devam etti:

"Yeni başkan, eski başkanın ihalelerde yolsuzluk yaptığını, ihaleye fesat karıştırdığını, kamu zararına göz yumduğunu ve görevi kullandığını bu iptallerle kamuoyuyla paylaşıyor. Üstü kapalı ihbar ediyor. Nerede savcılarımız? Resen hareket etmek için neyi bekliyorlar çok merak ediyorum. İstanbul’a ihanet edenler ve bunun sorumluları ortadadır. 3 milyarlık bir yükü ve aradaki zaman kaybını yine millete ödetecekler.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gülmen ve Özakça’ya destek eylemine beraat

SONRAKİ HABER

Hak örgütleri: Osman Kavala serbest bırakılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa