Danamandıra köylüleri taş ocaklarına karşı eylem yaptı

Silivri Danamandıra köylüleri, köylerinde taş ocağı istemediklerini belirterek Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü binası önünde eylem yaptı.

09 Ocak 2018 15:07
Paylaş

İstanbul'un Silivri ilçesine bağlı Danamandıra köyünde yaşayanlar, köylerinde yapılan ve yapılması planlanan taş ocaklarına karşı İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binası önünde bir araya geldi. Köyde patlatılan dinamitlerden ve mahallelerinden geçen hafriyat kamyonlarından rahatsız olan Danamandıralılar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne toplu dilekçe vererek "Yetkililer sesimizi duysun" çağrısında bulundu.

Kuzey Ormanları Savunmasının da destek verdiği açıklamada Danamandıralı kadınlar, "Hafriyat kamyonu istemiyoruz, taş ocaklarının kapanmasını istiyoruz" sloganlarıyla İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne dilekçelerini verdi.

Danamandıralı kadınlar, ellerinde "Taş ocağı istemiyoruz", "Cennet köyümüz cehennem oldu", "Toprağımızdan toz değil fidan çıkmasını istiyoruz" yazılı dövizler taşıdı.

'YARDIM BEKLİYORUZ'

Köyünde taş ocağı yapılmasına karşı olduğunu söyleyen Hatice Erdoğan, "Köyümüzde dağ, taş, toprak hiçbir şey kalmadı. Çocuklarımız okullara gidemiyor. Çamaşırlarımızı bile asamıyoruz, yardım bekliyoruz" dedi.

Danamandıra köylüleri 'Taş ocağı istemiyoruz' diyerek Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü binası önünde eylem yaptı (Foto: EVRENSEL)
Danamandıra köylüleri 'Taş ocağı istemiyoruz' diyerek Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü binası önünde eylem yaptı (Fotoğraf: EVRENSEL)

BİN 400 NÜFUSLU KÖYDE, 7 TAŞ OCAĞI BULUNUYOR

Bin 400 nüfusa sahip Danamandıra köyünde 5'i faal olmak üzere toplam 7 taş ocağı bulunuyor. Köylülerin en büyük sorunlarından biri de taş ocakları sebebiyle tarımın bitme noktasına gelmesi. Çiftçilikle uğraşan Cem Erdoğan, sulamada büyük sorun yaşadıklarını belirterek "Artık köydeki en büyük çileyi kadınlar çekiyor. Dinamitlerin patlaması sonucu yaralanan kadınlarımız var. Dinamit patlamalarından dolayı evlerde büyük hasarlar oluştu. Bizim tüm bu olanları kader olarak kabullenmemiz beklenemez. Hayatımız için mücadele etmekten cayacağımızı düşünen şirket sahipleri ve devlet görevlileri, bu beklentilerini rafa kaldırmalıdır. İşletme faaliyeti kapsamında durmaksızın dağları ve yer altını dinamitlerle patlatıyorsunuz, gürültü yüzünden sürekli tedirgin yaşıyoruz, ortaya çıkan toz yüzünden insanlarımız KOAH'a yakalanıyor. Hayvanların bir zamanlar besin ve su ihtiyaçlarını karşıladığı yeşil alanlar parçalandı" dedi.

'KENDİLERİ GELİP YAŞASIN'

Nezihe Sezen de patlamalardan dolayı sulama kanallarının çalışmadığını belirtti ve "Balkonumuza çıkıp çay içemiyoruz. Biz taş ocağı ve hafriyat kamyonu istemiyoruz, insan gibi yaşamak istiyoruz. Gelip kendileri yaşasın o köyde, bakalım yaşayabilecekler mi?" dedi.

'BİRÇOK KİŞİ HASTALANDI'

Silivri Çevre Derneği kurucularından olan ve aynı zamanda köyde kadın doğum uzmanı olarak görev yapan Şadi Özdemir ise taş ocaklarından dolayı birçok insanın hastalandığını ifade etti. Özdemir, doğanın harap olmasını istemediklerini belirterek "Biz bu arkadaşlarımızın sağlığına kavuşmaları için çalışırken bu karnı doymayan tüccarlar hayatımıza karışmasın. Bu konuda halkımızla birlikte direneceğiz. Tıp insanlarına, herkese sesleniyorum; bu doymaz insanlar ellerini yakamızdan çeksin. Endüstri, gelişme bu değil. Bu, vahşi ve doymaz bir kapitalizmdir. Sularımız, kirlenen hayatımız, hiçbir şey maddi çıkarlarla değiştirilemez" diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Selçuk İnan'ın Samsung'a açtığı davada tedbir talebine ret

SONRAKİ HABER

Kolombiya’da hükümeti protesto eden halka polis saldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa