05 Ocak 2018 21:13

Yılın ilk fuarı Adana’da kapılarını açıyor

Yeni yılın ilk fuarı olma özelliği taşıyor Çukurova Kitap Fuarı, yarın 11. kez kapılarını okurlara açıyor.

Paylaş

Yeni yılın ilk fuarı Adana’da başlıyor. 6-14 Ocak tarihleri arasında yapılacak olan Çukurova Kitap Fuarı, 11. kez kapılarını okurlara açıyor. 303 yayınevinin katılacağı fuarda 500 yazar, okurlarıyla buluşacak ve 80 farklı kültürel etkinlik yapılacak. 

Çukurova Kitap Fuarı, 9 gün boyunca TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde konuklarını ağırlayacak. Çukurova Kitap Fuarı TÜYAP Adana Fuarcılık AŞ tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle, ÇUFAŞ, Adana Valiliği ve Adana Büyükşehir Belediyesi destekleriyle düzenleniyor. 

DİKKAT ÇEKEN SÖYLEŞİLER

Fuarda imza günlerinin yanı sıra panel, söyleşi, sergi ve dinletilerden oluşan bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek.  2019 seçimlerinden evrim tartışmalarına, Marksizmden basın özgürlüğüne kadar bir çok konu hakkında paneller ve söyleşiler düzenlenecek. KHK ile ihraç edilen Prof. Dr.  İbrahim Kaboğlu’nun konuşmacı olarak katılacağı “2019 Seçimlerinde Ne Yapacağız?” paneli ilk günün öne çıkan etkinlikleri arasında yer alıyor.

Yarın Selami Esen ve Reşo Ronahi’nin konuşmacı olarak katılacağı “Kürt Edebiyatında Arjen Ari Şiiri” söyleşisi düzenlenecek. 12 Ocak’ta Öykücü Adnan Özyalçıner ve Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Şilkan “Güncel Edebiyatta Emek Öykücülüğü” söyleşisinde okuyucularla buluşacak. 13 Ocak’ta ise Prof. Dr. Adnan Gümüş ve Yard. Doç. Dr. Günseli Bayram’ın konuşmacı olarak katılacağı “Dünden Bugüne Evrim Teorisi” paneli gerçekleştirilecek. 

Altan Öymen ve Ercan Karakaş’ın “Dünden Bugüne Basın ve Basın Özgürlüğü”, İsmail Saymaz’ın  “Türkiye’de IŞİD” ve Nevşin Mengü’nün “İnsanın Düşünmekten Canı Yanar mı?” başlıklı söyleşileri fuarın dikkat çeken etkinlikler arasında yer alıyor.

MARKSİZM HÂLÂ GÜNCEL Mİ?

Fuarın son günü Marksizm üzerine güncel tartışmaların konuşulacağı “Marksizm Hâlâ Güncel mi?-Marx 200 Yaşında” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirilecek. Kor Kitap tarafından düzenlenecek söyleşiye Nuray Sancar ve Halil İmrek konuşmacı olarak katılacak. Söyleşi, 14 Ocak Pazar günü Çukurova Salonu’nda 13.15 ile 14.15 saatleri arasında yapılacak. 

KİŞİ BAŞINA 8.4 KİTAP 

11. Çukurova Kitap Fuarıyla ilgili yapılan tanıtım toplantısında konuşan Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk Türkiye’de kişi başına 8.4 kitap düştüğünü söyledi. Kitap üretiminde son iki yıllık dilimde yüzde 6’lık bir artış olduğunu söyleyen Kocatürk şunlara dikkat çekti: “2016 yılının ilk 11 ay bandrol verileriyle 2017’nin ilk 11 ayını karşılaştırdığımızda karşımıza bir tablo çıkıyor. Türkiye’de 2016 yılının ilk 11 ayında toplam 379 milyon 763 bin 522 kitap üretilmiş. 2017 yılında ise toplam kitap üretim adedi 381 milyon 964 bin 139’a yükseldi. İki dönem arasında toplam üretimde binde 6’lık bir artış oldu.” (Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Öldürülen 3 Kürt siyasetçi için Meclis araştırması istendi

SONRAKİ HABER

HDP, Selahattin Demirtaş'ın hastaneye kaldırıldığı haberini yalanladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa