03 Ocak 2018 10:39

M. Ünal'ın 'Gül, AKP kurucusu değil' sözünü arşiv yalanlıyor

AKP Sözcüsü Mahir Ünal 'Abdullah Gül, AKP kurucusu değil' dedi ancak 2016'ya kadar AKP sitesinde Gül'ün adı 'Kurucu Üyeler' arasında yer alıyordu.

Paylaş

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, CNNTürk'te katıldığı canlı yayında, Abdullah Gül için "AK Parti'nin kurucularından değil, kurucu milletvekillerindendir" dedi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 696 sayılı KHK'ye ilişkin ifadeleri anımsatılan ve "AK Parti'nin en üst düzey kurucularından, Cumhurbaşkanlığı yapmış bir isimden gelen eleştiri neden otomatikman AK Parti'ye yönelik bir tavır olarak adlandırıldı ve siz cidden muhalefetin ortak adayı olacağını düşünüyor musunuz?" sorusu yöneltilen Mahir Ünal'ın yanıtı şöyle oldu:

"Her şeyden önce Sayın Abdullah Gül, Cumhurbaşkanımızın yol arkadaşıdır. Kurucu değildir, bu arada 'kurucu' dediniz, AK Parti'nin kurucularından değil, kurucu milletvekillerindendir. Yani kurucular kurulu üyesidir."

AKP'NİN KENDİ ARŞİVİ, GÜL İÇİN 'KURUCU' DİYOR

Mahir Ünal'ın "Abdullah Gül AKP kurucusu değildir" iddiası, AKP'nin resmi internet sitesinde 2016 Şubat ayında yapılan değişikliğe dayanıyor.

http://www.akparti.org.tr'nin 11 ağustos 2015 tarihli "Kurucu Üyeler" sayfasında ilk sırada yer alan Recep Tayyip Erdoğan için "14 Ağustos 2001'de arkadaşlarıyla birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AK Parti) kurdu" ifadesi kullanılırken ikinci sırada yer alan Abdullah Gül içinse şu ifadelere yer veriliyor: "Yenilikçi Hareket’ diye adlandırılan bu akımın öncüsü olarak 2000 yılında yapılan Fazilet Partisi Büyük Kongresi’nde Genel Başkanlık için aday oldu. Seçimi çok az bir oy farkıyla kaybetmiş olmasına rağmen, aldığı netice tüm siyasi çevrelerce büyük bir başarı olarak değerlendirildi. Kendi değerlerine sahip çıkarak dünyayla bütünleşmeyi hedefleyen, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünü benimseyen bir oluşum olarak algılanan Yenilikçi Hareket, Türk siyasetine büyük heyecan getirdi. Bu siyasi çizgi 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurulmasıyla neticelendi."

2016'da "güncellenen" AKP sitesinde ise Abdullah Gül ve Yaşar Yakış'ın isimleri "Kurucu Üyeler" listesinden kaldırıldı.

2015 11 Ağustos tarihli AKP kurucu üyeleri listesinde yer alan Abdullah Gül ismi 2016 Şubatında listeden çıkarıldı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bank Asya hissedarlarına operasyon: 68 gözaltı

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa