29 Aralık 2017 10:16
Son Güncellenme Tarihi: 29 Aralık 2017 13:19

Kırklar Dağı’ndaki 80 yapının yıkımı başladı

Sur Belediyesi, Kırklar Dağı’ndaki 80 konut için yıkım kararı verdi. Belediye 10 gün içinde yıkılmasını istedi. Yıkım başladı.

Paylaş

Diyarbakır' da Kırklar Dağı'ndaki konutlarda Büyükşehir Belediyesinin kontrolünde yıkım çalışmaları başlatıldı.

Diyarbakır merkez Sur ilçesinde türkülere konu olan tarihi Kırklar Dağı'nda 6 yıl önce yapımına başlanan, sonra mahkemelik olan 725 lüks konutun ilk etabının yıkımına başlandı. Sabah saatlerinde bölgeye giden Büyükşehir Belediyesi ekipleri, çevrede güvenlik önlemi aldıktan sonra iş makineleriyle bir bloğu yıkmaya başladı.

Kırklar Dağı yıkım
Kırklar Dağı'ndaki yıkım belediye ekipleri eşliğinde yapılıyor. 

Sur Belediyesi tarafından 2 gün önce inşaatı yapan Kırklardağı İnşaat Şirketi'ne gönderilen yazıda, 4 bloktaki 80 konutun tamamının 10 gün içinde yıkımının yapılması, aksi takdirde gerekli işlemin Belediye tarafından yapılacağı ve masrafların yüzde 20 fazlasıyla şirketten tahsil edileceği belirtilmişti.

Merkez Sur ilçesinden geçen Dicle Nehri'ne hâkim tepede bulunan ve türkülere konu olan tarihi Kırklar Dağı'nda 6 yıl önce yapımına başlanan, daha sonra mahkeme kararı ile inşaatı durdurulan 725 konutun ilk etabının yıkımına başlandı. Bugün sabah saatlerinde Kırklar Dağı'na giden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ekipleri, çevrede güvenlik önlemi aldıktan sonra, iş makineleriyle bir blokta yıkım işlemlerini başlattı. Yıkım işleminin yapıldığı blokların çevresine güvenlik şeridi çekilirken, konut sahiplerinin herhangi bir taşkınlık yapmaması için polis tarafından geniş güvenlik önlemleri alındı. İş makinesiyle yıkımına başlanan blokun, yıkım kararı verilen ilk parsel olduğu belirtilirken, yıkım işleminin birkaç gün süreceği öğrenildi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan vekili Cumali Atilla da yıkımın yapıldığı bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Belediye yetkililerinden blokların yıkımı ile ilgili bilgi alan Atilla, hakkında konutların diğer bloklarında da inceleme yaptı.

SUR BELEDİYESİ 10 GÜN SÜRE VERMİŞTİ

2 gün önce (27 Aralık) inşaatı yapan Kırklardağı İnşaat Şirketi'ne yazı gönderen Sur Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Yapı Kontrol Şefliği, konutların ilk etabını oluşturan 80 konutluk 4 bloğun yıkılması için 10 günlük süre (6 Ocak'a kadar) tanındığını bildirmişti. İnşaat şirketine gönderilen yazıda, 4 ayrı parsel üzerinde 31 Aralık 2010 tarihinde alınan inşaat ruhsatlarının geçerlilik sürelerinin dolması sebebiyle konutların 15 Kasım 2017 tarihinde İmar Kanunu gereği mühürlendiği kaydedilmişti. Yıkım kararının Sur İlçe Belediye Meclisi'nin 11 Ağustos 2017 tarihli ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 15 Eylül 2017 tarihli imar planının iptali kararına dayandırıldığı belirtilen yazıda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın imar planının iptal edilmesi ve yeniden onaylanma ihtimalinin bulunmadığı yönünde görüş bildirdiği de kaydedilmişti. Yazıda, 4 ayrı parsel üzerindeki 80 konutluk yapıların kaçak ve ruhsatsız sayılması nedeniyle 10 gün içinde yıkılması istenmiş, aksi takdirde gerekli işlemin Belediye tarafından yıkımın yapılacağı ve masrafların yüzde 20 fazlasıyla inşaat şirketinden tahsil edileceği belirtilmişti. (Diyarbakır/DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Celtics, Rockets’ı 26 sayı geriden gelip yendi

SONRAKİ HABER

Donald Trump: Kuzey Kore lideri düşmanca davranırsa kaybedecek şeyi çok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa