29 Aralık 2017 03:51

Avon'un yılbaşı kampanyasını bir de işçiden dinleyin

Avon'da çalışan bir kadın işçi, firmanın yılbaşı kampanyasının işçilere yansımasını yazdı: Her gün mesai, düşük ücret, performans baskısı...

Paylaş

Avon’dan bir kadın işçi
Tuzla

Yılbaşına sayılı günler kaldı. Bütün vitrinlerde ve kozmetik mağazalarında yılbaşına özel indirimler yapılıyor. Her yerde bir yılbaşı telaşı var... “Güzelliğe değer katıyoruz(!)” diyen bir kozmetik firmasının deposunda sipariş toplama bölümünde çalışıyorum. Bu firma aylar öncesinden yılbaşı temalı janjanlı kataloglar hazırlıyor. Gülümseyen yüzleriyle ünlüler bu katalogları süslüyor. Parolası ‘güzellik’ olan firma aslında işçi kadınların güzelliğinden ve sağlığından çalıyor.

Öncelikle size çalışma koşullarımdan bahsetmek istiyorum. Ben bir yıldır daha çok ağır ürünlerin duş jelleri ve şampuanların olduğu bir hatta çalışıyorum. Ürünler ağır olduğu için bileklerimde ağrılar ve kollarımda uyuşmalar olmaya başladı. Bir yıl içerisinde çalışma koşullarımızdan ötürü sabahları yataktan kalkamaz hale geldim. Toplamada çok yoğun çalıştığımız için lavabo ihtiyacımız olduğu zaman hattı bırakıp gidemiyoruz. Ara elemanlar jokerler var ama gelmedikleri zaman mecburen lavaboya gidiyoruz. Bu ara elemanlar gelmeden bırakıp gittiğimizde “Neden bırakıp gidiyorsun” diyorlar. “Burası 5 dakika durduğu zaman bizim yaptığımız işler boşuna gidiyor. Habersiz gitmeyeceksin” diyorlar. Sanki biz robotmuşuz gibi hareket ediyorlar. Aslında joker elemanlar da bizim gibi taşeron firmanın elemanları sadece onlar daha kıdemliler. Onlar da bizimle aynı maaşı alıyor ama sanki fabrikanın sahipleriymiş gibi davranıyorlar.

Biz 1450 lira ücret alıyoruz ama bunun içerisinde AGİ’de var. Bir yılı doldurduğumuzda 50 lira daha maaşımıza ekleniyor. Bize de asgari ücretten 100 lira fazla veriyoruz diyorlar. Ama aslında sadece 50 lira kıdem zammı yapıyorlar. Her ay performansımıza bakıyorlar. Hasta olsan bile performans yapman lazım çünkü senede iki defa rapor alma hakkımız var. Her ay maaşlarımıza ek olarak 250 bonus veriyorlar. Ama bu bonuslardan hata ve devamsızlık yapmadığımız zaman yararlanabiliyoruz. 3 kez rapor alırsan bonustan faydalanamıyorsun. Hatta çıkardığımız ürün fazla olduğunda ve hata yapmadığımızda yemek kartlarımıza 70 lira ücret yatıracaklarını söylüyorlar. Bunu da sadece belli kıdemli işçilere veriyorlar. Sadece 5 ile 10 yıl arasında çalıştığın zaman asgari ücretin üzerine 250 lira veriyorlar. Asgari ücretin üstüne 250 lira koysalar bile yeterli bir ücret değil bizim için.

Yılbaşı öncesinde yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Pazar günleri de dahil mesai yapıyoruz. Bu kozmetik firması aylar öncesinden yeni ürünlerinin tanıtımını için devasa paralar harcayıp cafcaflı reklamlar yapıyor. Bazen o ay hedeflenenden fazla üretim yaptığımızda “Siz bizim beklediğimiz ciroyu katladınız” diyorlar ve bizleri kuru pasta ve bir bardak kolayla ödüllendiriyorlar(!) Biz bu yıl enflasyon oranına yakın bir zam yapmalarını talep ettiğimizde çalışmamızın karşılığını istediğimizde ise “Herkesin performansına göre değerlendirme yapacağız. Bir iki ay içerisinde size bilgi vereceğiz” diyorlar.

Kadınların ihtiyaçlarını ve taleplerini en iyi anlayan firma olduklarını söylüyorlar. Ama regl olduğumuzda işe gelmediğimizde bizden savunma yazmamızı istiyorlar. İşçi kadınların çoğunun bileklerinde karper tuner, bacaklarında da ayakta uzun saatler boyunca kaldığımız için varis var. Vardiyalı çalışmadan ötürü ruh sağlığımız da etkileniyor. Ciroları yükseldiği zaman tebrik ediyorlar ama bizim senede bir gün iş stresini unutup eğlenebileceğimiz bir etkinlik yapmayı bize çok görüyorlar.

Bu yeni yılı işçi kadınlar “işsiz kalma korkusu” ile karşılıyor. Yoğun dönemlerde bir çok işçi alıyorlar. Yoğunluk geçtiği zaman da bu işçileri çıkarıyorlar. Geçen yıl yılbaşında 45 işçi işten çıkartıldı ve bu işçilerin 37'si kadındı. Bu yılda maalesef aynısı olacak.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Voltran’ı oluşturalım

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa