12 Aralık 2017 11:25

Amatör gerçekler: ‘Amatör kulüplerin sorunları çözülsün'

Tesis ihtiyacı, ulaşım, lisans giderleri gibi pek çok sorun karşısında ayakta durma mücadelesi veren amatör spor kulüpleri, bu kez Meclis gündeminde.

Amatör gerçekler: ‘Amatör kulüplerin sorunları çözülsün'

Paylaş

Cem GÜL
İstanbul

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, maddi sıkıntı içinde olan ve çoğunluğu kapanma aşamasına gelen amatör spor kulüplerinin sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. Ömer Fethi Gürer, amatör spor kulüplerinin sorunlarının belirlenip, çözüm yollarının bulunması için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

CHP Niğde Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, amatör spor kulüplerinin büyük maddi sıkıntı içinde ayakta durma mücadelesi verdiğini belirterek, “Bu kulüplerin birçoğu kapanma aşamasına gelmiştir. Tesis ihtiyacı, ulaşım, lisans giderleri karşılanamamaktadır. Kulüplerimiz, esnafın ve belediyelerimizin destekleriyle yaşamaya çalışmaktadır. Fakat bu destekler çok yetersiz olmaktadır. Bu bağlamda kapsamlı bir araştırma yapılması ve hükümetin gereken önlemleri alarak destek vermesi amatör sporun gelişmesine katkı sağlayacaktır” dedi. 

Ömer Fethi Gürer
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer

13 BİN SPOR KULUBÜ

Amatör spor kulüplerinin sorunlarını; tesisleşme, sponsor bulamama, ulaşım, vize, lisans ve transfer bedellerinin yüksekliği gibi başlıklar altında sıralayan Ömer Fethi Gürer, “Türkiye’deki spor kulübü sayısı 13 bini geçmesine rağmen gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında bu rakamın çok düşük olduğu gözlenmektedir. 2015 yılı eylül ayında 5,5 milyon olan lisanslı sporcu sayısı 6,8 milyona, kulüp sayısı ise 12 bin 981'den 13 bin 454'e, antrenör sayısı da 174 bin 803'ten 221 bin 46'ya yükselmiştir” açıklamasında bulundu. 

AMATÖRLERİN SORUNLARI 

Amatör spor kulüplerinin tesisleşme sorununa vurgu yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “İl ve ilçelerde kamu kurumlarına ait tesisler amatör sporcular tarafından kullanılamıyor, kullanılsa da yeterli olmuyor. Maddi olanaksızlık nedeniyle amatör kulüpler kendi tesislerini kuramıyor. Amatör Spor kulüpleri, yeterli donanıma sahip olmayan antrenörler tarafından çalıştırılıyor” diye konuştu. 

Foto: Arşiv

ÖNCEKİ HABER

Reina katliamı davasında 2. gün: Ahrar Şam bağlantısı

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa