11 Aralık 2017 03:49

Ankapark tartışması: 'İşletilmesi israfın devamıdır'

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankapark’ın işletilmeye başlamasının hukuksuzluğun ve israfın devamı olacağını söylüyor.

Ankapark tartışması: 'İşletilmesi israfın devamıdır'

Paylaş

Buse VURDU
Ankara

Maliyetinin 2 milyarı bulduğu belirtilen Ankapark’a ilişkin tartışmalar sürüyor. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankapark’ın işletilmeye başlamasının hukuksuzluğun ve israfın devamı olacağını söyledi. CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz ise “Harcanan kaynaklar, mirasın talanı, işletme sorunu, işletildiği takdirde yaşanabilecek trafik sorunu ve Ankara’nın acil ihtiyaçlarının ertelenmesi gibi hususları düşündüğümüzde Ankapark son derece sıkıntılı biri proje” dedi.

Ankara eski Belediye Başkanı Melih Gökçek’in “en büyük hayali” olarak bilinen ve yapımı şu ana kadar 2 milyarı bulan Ankapark, yeni Başkan Mustafa Tuna’nın Gökçek’le özdeşleşen heykelleri kaldırmaya başlamasının ardından yeniden tartışılmaya başlandı. Önce “Millete sorarız ne istiyorlarsa onu uygularız” diyen Mustafa Tuna, ksıa bir süre sonra gazetecilerin Ankapark’ın kaldırılıp kaldırılmayacağına ilişkin sorularına “Öyle bir şey olabilir mi? Yok öyle bir şey yok” cevabını verdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz konuyu gazetemize değerlendirdi. 

Candan, Ankapark’ın AOÇ arazisine yapılmasının en başta yanlış bir karar olduğunu söyledi. 2006 yılında AOÇ alanlarının plan yapma yetkisi Büyükşehir Belediyesi’ne verilirken “hayvanat bahçesi alanının yeniden düzenlenmesi” yaklaşımı ile 10 yıllığına bedelsiz irtifa hakkının tesis edildiğini ifade eden Candan, “Yani orada kentsel yenileme alanı yapılarak aslında hayvanat bahçesinin düzenlenmesi gerekiyordu” dedi. Candan, kanun maddesinin şartının ticaret ve konut yapılmaması olduğunu hatırlatarak Gökçek’in, kanunla ve kendisine verilen yetkiyle alakası olmayan bir şekilde ticari bir süreç işlettiğini belirtti.

‘BU İŞ HALKA SORULMAZ, HESABI SORULUR’

Ankapark’ın hukuksuz bir yapı olduğunu vurgulayan Candan, defalarca dava açmalarına ve davalarda yürütme durdurma kararı alınmasına karşın Gökçek’in sürekli plan değişiklikleriyle Ankapark’ı inşa ettiğini söyledi. Candan, Tuna’nın “Halka sorarız” yanıtına tepki göstererek hukuksuz bir yapının halka sorulması kadar yanlış bir şeyin olamayacağını belirtti. Ankapark’ın bulunduğu arazinin mutlak tarım arazisi olduğuna dikkat çeken Candan, bilimsel bir şeyi halka sormanın anlamsız olduğunun altını çizdi. Candan, Atatürk’ün şartlı bağışıyla verilmiş, 1. derece doğal SİT alanı ve tarihi alan olan bir yerin böyle bir parka dönüştürülmesinin ancak hesabının sorulabileceğini ifade ederek Melih Gökçek’in yargılanması ve bütün bu harcamalardan dolayı da zimmet çıkarılması gerektiğini söyledi. 

DİNOZORU KALDIRMAK YETMEZ

Gökçek, vergilerimizi bir hayalin peşine yatırmasını ve yaptığı uygulamaların hesabını vermeli” diyen Candan, Ankapark’ın işletilmeye başlamasının da hukuksuzluğun ve israfın devamı olacağını belirtti. Tuna’nın Gökçek döneminde şehrin çeşitli yerlerine yerleştirilen heykelleri kaldırmasına da değinen Candan, bunun Ankara’nın 23 yıllık tahribatını gideremeyeceğini ifade etti. Candan, “Dinozoru kaldırmak yetmiyor; metazori olarak Ankapark’ı kaldırmanız ve yapanın da hesap vermesi gerekiyor.” dedi. Ankara’nın yaralarının parça parça sarılamayacağını tekrar eden Candan, yapılanların bilimsel adımlar olmaktan çok romantik adımlar olduğunu söyledi. Candan, Gökçek’in de tıpkı Tuna gibi AKP politikalarının yereldeki uygulayıcısı olduğunu, bu nedenle Gökçek’in uygulamalarının AKP’den bağımsız olarak tek başına düşünülemeyeceğini dile getirdi.

BAŞKENTİN BİR YILLIK BÜTÇESİ ANKAPARK’A HARCANDI

CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Ankapark’ın Ankara için bir kara delikten farksız olduğunu ve Ankara’nın neredeyse bir yıllık bütçesine eşit bir miktarın bu park için harcandığını ifade etti. Yılmaz, “Harcanan kaynaklar, mirasın talanı, işletme sorunu, işletildiği takdirde yaşanabilecek trafik sorunu ve Ankara’nın acil ihtiyaçlarının ertelenmesi gibi hususları düşündüğümüzde Ankapark son derece sıkıntılı biri proje” dedi. Tüm bu kaynakların heder edilmesinin ardından “Halka soralım” demenin Ankara’nın tahribatını gideremeyeceğini, böyle bir projenin yükünün ise halka yüklenemeyeceğini belirten Yılmaz, Mustafa Tuna’nın da tıpkı Gökçek gibi talancı, israfçı ve kural tanımaz bir yönetimin temsilcisi olduğunu söyledi. “Tek kişinin, tek adamın keyfiyetiyle kentler ve ülkeler yönetilemez” diyen Yılmaz, 2019 seçimlerine giderken AKP’nin seçimleri kaybedeceklerinin farkına vardığını ve bu nedenle de rötüş yapan, göz boyamaya çalışan bir anlayışa yöneldiğini söyledi.

ÖNCEKİ HABER

Hayatın Sesi TV davasında OHAL Komisyonu belirsizliği

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa