09 Aralık 2017 07:11

Okullarda 'bilgi yarışması': Sorular Nakşibendi Şeyhinden!

MEB'in desteklediği bilgi yarışmasında öğrenciler, İskender Paşa Cemaatinin Şeyhi Prof. Dr. M. Es’ad Coşan’ın kitabından sorumlu tutulacak!

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

Server Gençlik ve Spor Derneği tarafından düzenlenen “Kur’an ve Sünnet” konulu bilgi yarışmasına destek veren Milli Eğitim Bakanlığı okullara yazı gönderdi. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerini de kapsayan yarışmanın Türkçe kategorisinde öğrenciler, İskender Paşa Cemaatinin Şeyhi Prof. Dr. M. Es’ad Coşan’ın “Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz” kitabından sorumlu tutulacak. 

Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Türkiye genelinde resmi ve özel okullarda ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik “Kur’an ve Sünnet Bütünlüğü” konulu bilgi ve kültür yarışması düzenliyor. Yarışma kapsamında okullara gönderilen yazıyla yarışmanın duyurulması, proje ortağı derneklerin tanıtım yapması, yarışma kitabının hediye edilmesi ve okulların da sınav yeri olarak kullanılması talep edildi. Ayrıca Ankara’da bazı okullardaki öğretmenlerin yarışmaya katılmayı zorunlu tuttuğu iddia ediliyor. 

Yarışmaya destek veren Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından okullara yazı gönderildi. Yarışmaya katılacak ortaokul ve lise öğrencilerinin sorumlu olacağı kitabın yazarı  Mahmud Esad Coşan, Nakşibendi tarikatının en ‘ünlü’ kollarından İskender Paşa Cemaatinin Şeyhi. 2001 yılında Avustralya’da geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren Coşan, 28 Şubat döneminde hakkında açılan davadan dolayı Avustralya’ya gitmiş, 1997’den itibaren ABD ve Avrupa ülkelerinde bulunmuştu. 

Yarışmanın düzenleyicisi dernekler de dikkat çekici. Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından düzenlenen yarışmanın 81 ildeki proje ortaklarının büyük çoğunluğu spor ve izcilik kulüplerinden oluşuyor. Derneklerden bazıları şöyle; Seyyah Gençlik Spor ve İzcilik Derneği, Ahmed Ziyahuddin Gümüşhanevi Vakfı, İnsan ve Çevre Derneği, Atak Gençlik ve Spor Kulübü, Öncü Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Derneği, Rize Gençlik ve Spor Kulübü. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

CPS işçilerinin 3,5 yıl süren sendikalaşma mücadelesi

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...