08 Aralık 2017 14:26
Son Düzenlenme Tarihi: 08 Aralık 2017 17:38

Türkiye'de 'Kudüs' protestoları

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması Türkiye'de de protesto ediliyor.

Türkiye'de 'Kudüs' protestoları

Paylaş

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması sonrası Türkiye’de yurt genelinde protestolar düzenleniyor.

Cuma namazı sonrası yapılan çağrıların Fatih ayağında Saraçhane Parkı’na yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşe Fatih Belediyesi de çağrı yaptı.

Ümraniye’de ise Cuma namazı sonrası bir araya gelen binlerce kişi protesto eylemi gerçekleştiriyor. Ümraniye Belediyesi’nin çağrısıyla Çarşı meydanında toplanan gruplar eski belediye binasına doğru yürüyor. Yürüyüş sırasında İsrail ve ABD’yi protesto eden sloganlar atılıyor.

15 Temmuz Derneği üyesi yaklaşık 200 kişilik grup da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün Anadolu Yakası çıkışında toplandı. Kalabalık, ellerinde Türkiye ve Filistin bayrakları ile “Vatana nasıl sahip çıktıysak, Kudüs'e de öyle sahip çıkarız”, “Kudüs bitmeyen duamızdır”, “Kudüs Direnişine Selam” yazılı dövizler taşıdı.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa

Şanlıurfa Balıklıgöl'deki Dergah Camisi'nde cuma namazı sonrası kitle 'Sivil Toplum Kuruluşları Platformu' öncülüğünde ellerindeki çeşitli dövizlerle tekbir getirip ABD ve İsrail aleyhine sloganlar atarak yürüyüş yaptı. Açıklamanın ardından eylemciler, Balıklıgöl'den Haşimiye Meydanı'na kadar yürüdü. Çeşitli sloganların atıldığı yürüyüşte özel harekât polisleri zırhlı araçlarla önlem aldı.

ADANA

Adana

Adana Sivil İnisiyatif Meclisi'nin (ASİM) çağrısıyla merkez Seyhan ilçesindeki tarihi Kemeraltı Cami'nde cuma namazı kılan yüzlerce kişi, daha sonra ABD'nin Kudüs kararına tepki gösterdi. "Kahrolsun İsrail, kahrolsun ABD" ve "Filistin halkı yalnız değildir" sloganı atan göstericiler, dualar etti. Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Fatma Güldemet Sarı, AKP Adana Milletvekili Tamer Dağlı, AKP Adana İl Başkanı Fikret Yeni ile birlikte 67 sivil toplum kuruluşu temsilcisinin de katıldığı gösteride, Filistin bayrakları taşındı. İsrail ve ABD'ye tepki gösteren ASİM Başkanı Mahmut Eraslan, ABD'nin Kudüs kararını tanımadıklarını, sonuna dek Filistin halkıyla beraber olacaklarını söyledi. ABD'nin yanlış adımından dönmesini beklediklerini anlatan Fatma Güldemet Sarı ise, "Tüm dünyanın tepkisiyle karşılanan bu karardan ABD vazgeçmelidir. Türkiye, Filistin ile her zaman beraberdir" dedi.

Hizbut Tahrir'e yakın Köklü Değişim Derneği üyeleri de Cuma Namazı çıkışı, Sabancı Merkez Cami'nde toplandı. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemde grup adına açıklamada bulunan Ali Tuluk, "Bu karar bizim için yok hükmündedir. Müslümanların ilk kıblesi olan kutsal topraklar, asla Yahudilerin başkenti olmayacaktır" dedi.

KONYA

Konya

Konya'da bazı camilerde, cuma namazı sonrası, ABD'nin Kudüs'ü, İsrail'in başkenti olarak tanıdığı açıklamaya tepki için protesto gösterileri düzenlendi. Şerafettin Camii'nde de cuma namazı sonrası protestoda bulunuldu. Kalabalık adına konuşan Hizbut Tahrir'e yakın Köklü Değişim Dergisi temsilcisi Ali Rıza Türkdemir, ABD Başkanı Donald Trump'ın, açıklamasının Müslümanlar açısından yok hükmünde olduğunu belirtti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Kerem Altıparmak'a insan hakları ödülü

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa