07 Aralık 2017 14:54

'Midyat’ın tarihi dokusuyla oynanıyor'

Mardin’in Midyat ilçesinde 2. derece sit alanı olan Bethil Kilisesi’nin hemen yanına bir bina yapılıyor olması tepkilere yol açtı.

Paylaş

Beyar ÖZALP
Mardin 

Mardin’in Midyat ilçesinde 2. derece sit alanı olan Bethil Kilisesi’nin hemen yanına bir bina yapılıyor olması tepkilere yol açtı. Sit alanına bina yapılmasının yasak olduğunu söyleyen Süryaniler Birliği Başkanı Yuhanna Aktaş, Midyat’ın tarihi dokusunu bozacak olan bu yapılaşmadan bir an önce vazgeçilmesini istedi. 

Bethil Kilisesi’nin olduğu Akçakaya Mahallesi Midyat’ın en eski yerleşim yerlerinden birisi ve birçok tarihi yapı burada bulunmaktadır. Kilise de yüksek bir yerde bulunup tüm şehre hakim bir noktadadır. Midyat’ta Protestanlara ait tek kilise olan Bethil Kilisesi’nin hemen yani başında betonarme bir bina yükselerek tarihi dokuya zarar veriyor. 

MAHALLENİN DOKUSU BOZULACAK

Tarihi dokuya zarar veren bina hakkında Evrensel’e bilgi veren Süryaniler Birliği Başkanı Yuhanna Aktaş Midyat Belediyesi İmar Müdürü ile yaptığı görüşmede inşaat izninin Diyarbakır Anıtlar Kurulu tarafından verildiğini buna bağlı olarak da belediyenin ruhsat verdiğini ifade ettiğini söyledi. Aktaş, “Şu anda binanın ne olacağını bilmiyoruz. Konut olacağını söyleyen de var içerisinde taziye evi ile kafe ve restoranın da olduğu bir kompleks olacağını söyleyen de var” dedi. Kilisenin yanında yükselen inşaatın hem kilisenin hem de mahallenin görümünü bozacağını vurgulayan Aktaş “Bu mahalle Midyat’ın ilk yerleşim yerlerindendir. İçerisinde 1500 yıllık tarihi Süryani evleri ve kiliseleri var. Mahallemizin kültürel dokusunu bozacağı için bu binayı istemiyoruz” dedi. 

KENDİ EVLERİ İÇİN BİRÇOK ENGELLE KARŞILAŞIYORLAR

Anıtlar Kurulunun 2. derece sit alanında inşaat izni vermesine tepki gösteren Aktaş, “Anıtlar Kurulunun sit alanı olan bir yere nasıl izin verdiğine anlam veremiyoruz” dedi. Süryaniler olarak kilise ve evlerini restore etmek, onarmak için uzun bürokratik engellerle karşılaştıklarını söyleyen Aktaş, beton yapının kolayca izin almasına dikkat çekerek, bir an önce bu yanlıştan dönülmesini istedi.
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mimarlar Odasından 'AnKara Rapor'

SONRAKİ HABER

Erdoğan'ın eski danışmanı Kemal Öztürk: Manşet gönderip 'Uygun mu' diye sorarlardı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa