Sibel Çelik davasında sanık tahliye edildi

Sibel Çelik davasında sanık tahliye edildi

Cinsel saldırıya uğradıktan sonra bıçaklanarak öldürülen ve ardından yakılan Sibel Çelik'in duruşmasında sanık Selman Yılmaz tahliye edildi.

İzmir’in Buca ilçesinde 12 Temmuz 2016’da bıçaklandıktan sonra ev ateşe verilerek yakılan Sibel Çelik'in cinayet zanlıları Halil Yılmaz ve ağabeyi Selman Yılmaz’ın “Tasarlayarak adam öldürmek” suçundan müebbet hapis cezası ile yargılandığı davanın dördüncü duruşması İzmir Bayraklı Adliyesi 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanık Salman Yılmaz ve avukatı, Sibel Çelik'in annesi Cemile Çelik, babası Süleyman Çelik avukatları hazır bulunurken, firari sanık Halil Yılmaz ise hala yakalanamadı. 

Duruşmada ilk olarak bir önceki celse istenen HTS kayıtlarına ilişkin bilirkişi raporu okundu. Raporda sanık Selman Yılmaz’ın telefon HTS kayıtlarında olay gecesi saat 22.00’ye kadar evde olduğu ve 22.00’den sonra evden ayrılıp başka bir yerde olduğu tespit edildiğini belirtildi. Duruşma savcısı verdiği mütalaasında, firari sanık Halil Yılmaz’ın yakalama emrinin devamına ve suç  mahiyet gereğince tutuklu sanık Selman Yılmaz’ın tutukluluk halinin devamını talep etti. 

Söz alan sanık avukatı Mehmet Kaya, olayda asıl failin firari sanık Halil Yılmaz olduğunu belirterek, müvekkili Selman Yılmaz’ın tahliyesini talep etti. Müştekilerin avukatı Sibel Önder ise, “Sanık Selman'ın telefonla görüşme yaptığı yerler olay yerine yakın. Sanık Selman’ın olaydan hemen sonra Diyarbakır’a gitmiş olması ve kardeşinin evinin yandığını öğrenmesine rağmen merak edip eve gitmemiş olması nedeniyle atılı suçu işlediğini düşünüyoruz. Sanık Selman'ın serbest bırakılması delillerin karartılmasına yol açacaktır. Bu nedenle tutukluluk halinin devama karar verilmesini talep ediyoruz” dedi. 

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, firari sanık Halil Yılmaz’ın hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesine ve sanık Selman Yılmaz’ın tutuklu bulunduğu süre nedeniyle tahliyesine karar verdi. Eksikliklerin giderilmesi ve savunmalar için zaman veren heyet mahkemeyi 21 Şubat 2018 tarihine erteledi. Sanık Selman Yılmaz’ın tahliyesine bir mahkeme üyesi karşı oy kullanırken, tahliye kararı oy çokluğuyla alındı. Tahliye kararının ardından Çelik'in annesi Cemil Çelik mahkeme heyetine isyan etti. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER Sibel Çelik