05 Aralık 2017 20:21
Son Düzenlenme Tarihi: 05 Aralık 2017 20:43

SİT alanındaki imarsız inşaat belediye gündemine giremedi

AKP'li iş insanının SİT alanında yaptığı imarsız inşaat çalışmasının araştırma önerisi CHP ve AKP'li Bornova Belediyesi meclis üyelerince reddedildi.

SİT alanındaki imarsız inşaat belediye gündemine giremedi

Paylaş

Metehan UD
İzmir

Bornova Karaçam mevkisinde ve Çiçekliköy Mesire alanının hemen yanındaki 3. derece SİT statüsündeki alanda başlatılan imar plansız inşaat devam ediyor. İlk olarak Evrensel'in gündeme getirdiği ve AKP'de bir dönem başkan yardımcılığı yapmış iş insanı Rahmi Taştan'a ait alandaki özel okul yapımı çalışmaları Bornova Belediyesi Meclis Toplantısı'nda da gündeme geldi. 

Bağımsız meclis üyesi Hamza Yavuz alandaki çalışmaları gündeme getirerek araştırılmasını ve belediyeden konuyla ilgili açıklama yapılmasını istedi. Yavuz verdiği meclis önergesinde mahkeme kararını hatırlatılarak "Bornova Belediyesinin bu alan ile ilgili yaptığı çalışmalar, kontroller ve izinlerin inceleme konusunda müracaatta bulundum. Ancak henüz Bornova Belediyesinden her hangi bir yanıt alamadım. Devam etmekte olan inşaat ile ilgili kanun ve yönetmeliklere aykırılık varsa; İnşaat girişinde tabelası bile olmayan, şahsıma belgeleri gösterilmeyen inşaatın ve belgelerinin her yönüyle incelenmesi, kontrollerinin noksansız yapılması, inşaatın durdurulması veya cezai yaptırım gerekiyorsa derhal uygulanması ve bu konuda hassasiyet gösterilmesini özellikle belirtmek isterim" ifadelerini kullandı. 

 

Ancak önerge CHP ve AKP'li meclis üyelerinin oyları ile gündeme alınması reddedildi. Bornova Belediyesi Meclisi  AKP Grup üyesi Sait Tatlı ise yaptığı konuşmada söz konusu işlemin belediye meclisinin görevi olmadığını belirterek iftira atıldığını ileri sürdü. Bornova Belediyesi Meclisi CHP Grup üyesimEthem İnal da gündeme getirilmesinin gerek olmadığını ifade etti. 

Meclis üyesi Hamza Yavuz'a oylama öncesi söz verilmedi. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla söz hakkı verilmemesine gerekçe olarak önergesinin okunmasını ileri sürdü. Dilek ve temenniler kısmında da konuşmasına Yavuz'un konuşması AKP ve CHP'li üyeler tarafından kesildi. 

Bağımsız Meclis üyesi Hamza Yavuz belediyenin imar müdürlüğüne başvurarak alanla ilgili dosyanın bir örneğini istedi ancak Yavuz'un izin alınmamış olduğu gerekçe gösterilerek talebi kabul edilmedi. 

4 KATLI ÖZEL OKUL

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2015 yılının haziran ayında, yapılan başvuru üzerine, İzmir’in Bornova ilçesi Karaçam köyü Bademli mevkiinde yer alan toplam 20 bin 786 metrekarelik alanın, birinci derece doğal sit alanı statüsünü, üçüncü derece site çevirerek yapılaşmaya açtı. Ancak Şehir Plancıları Odası kararı yargıya taşıyarak iptal ettirdi. İl Müdürlüğü Haziran ayında aldığı kararla bölgenin tamamını 3. derece sit alanına çevirdi. Değişiklikten sonra yeniden imar süreci işletilmeden alanda inşaat çalışmalarına başlanıldı. Şehir Plancıları Odası’nın, konuyla ilgili yazışmasına cevap veren Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü konuyla ilgili bilgisinin olmadığı itirafında bulundu. Alandaki inşaat çalışmaları 3 vardiya ve hafta sonlarında da çalışma şeklinde hızlıca ilerliyor. 

ÖNCEKİ HABER

Sarıyer'de temizlik işçisine silahlı saldırı

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa