04 Aralık 2017 17:57

SMS 25 yaşında

1992 yılında Alman-Fransız ortak icadı olarak geliştirilen SMS, 25. yılını doldurdu.

SMS 25 yaşında

Paylaş

İlk SMS, yani kısa mesaj, Alman-Fransız ortak icadı olarak 3 Aralık 1992’de gönderildi.  Alman Federal Postasından Friedhelm Hillebrand ve Fransız Telekomdan Bernhard Ghillebaert, 1984 yılında SMS için ilk konsepti geliştiren kişilerdi. O zamanlar lüks olan cep telefonları, 25 yıl önce ne kısa mesaj gönderebiliyor ne de alabiliyordu. Bu çerçevede ilk SMS bir cep telefonundan değil, bir bilgisayardan gönderildi. Bu şerefe nail olan Vodafone teknisyenlerinin gönderdiği ilk mesajsa şuydu: “Mutlu Noeller”.

“Selam, birazdan döneceğim, görüşürüz” yerine “Slm, brzdn dönücem, grşrz” tadında mesajlar yazmaya başlamamız, kısa mesaj servisi SMS’nin ortaya çıktığı yıllara rastlar. Yani tamı tamına 25 yıl öncesine. Geride bıraktığımız 25 yılda mesajlaşmada kullanılan kısaltma kültürü yitip gitmekten ziyade kök saldı. Bugün yalnızca bu kısaltmalarla ilgilenen internet siteleri bile var.

KARAKTER ÜSTÜ SINIRI

SMS’in kendine kartpostal ve teleks mesajlarını örnek almıştı. Teknikerler bunları incelediklerinde, 160 karakterden kısa mesajların ne kadar da pratik olduğu sonucuna vardılar. Mesaj gönderiminde karakter üst sınırı da böyle doğdu. DW’in derlediği bilgilere göre, cep telefonu piyasasının ’90’lı yılların ortasında patlamasıyla, servis sağlayıcılar müthiş kârlar elde etti. 1996’da Almanya’da yaklaşık 100 milyon SMS gönderilirken, 2012’deyse bu rakam tam 59 milyara ulaştı.  Almanca’da “mesaj çekmek” anlamına gelen “simsen” fiili, resmi Alman sözlüğü Duden’a da alındı.  Akıllı telefonlardaki Whatsapp gibi mesajlaşma uygulamaları SMS’i başka bir boyuta taşırken, Facebook Messenger ve mikroblog platformu Twitter da zaman içinde SMS’nin tahtına oturdu. Bugün internette mücadele edilmesi görece zor olan veri hırsızlığından çekinilen ABD’de hala eski moda SMS hizmetinden yararlananlar var. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

Solar işçileri sendika hakkı için üretimi durdurdu

SONRAKİ HABER

İşten atılan işçiler için destek eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa