01 Aralık 2017 18:15
Son Düzenlenme Tarihi: 01 Aralık 2017 18:21

Aile hakiminden evlilik telkini

Diyarbakır’da, 1’inci Aile Mahkemesi hakiminin mahkemenin kapısına yazı asarak boşanan çiftleri telkin etmeye çalıştığı bildirildi.

Aile hakiminden  evlilik telkini

Paylaş

Diyarbakır’da, 1’inci Aile Mahkemesi Hakimi Gökçe Küçükakça Öpöz, boşanma davalarının görüldüğü mahkeme salonunun kapısına, ‘Mutlu bir evliliğin kuralları ve boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileri’ konulu bir yazı asarak telkinleriyle boşanmaların önüne geçmeye çalıştı. Yazının asılmasının ardından boşanma davalarını çeken çiftlerin de olduğu belirtiliyor.

Diyarbakır 1’inci Aile Mahkemesi Hakimliğine atanan Gökçe Küçükakça Öpöz, boşanma oranlarının gittikçe artmasını gerekçe görerek boşanmak isteyenleri kapıdan geri döndürmek için ‘Mutlu bir evliliğin kuralları ve boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileri’ başlıklı bir yazı yazdı mahkemeye gelen çiftlerin duruşmaya girmeden önce bu yazıyı okumasını istedi. 

‘HAKİMİN UZLAŞTIRMA TELKİNLERİ GÖREVİYLE BAĞDAŞMAZ’

Aile mahkemeleri de dahil olmak üzere hiçbir mahkemenin ve hakimin boşanmayı engellemek gibi bir görevi olmadığını söyleyen ve duruma tepki gösteren Avukat Gülşah Kaya, kadınların hangi süreçlerle mahkeme salonuna gittiğini de hatırlattı. Kaya, “Hiçbir mahkeme yahut hakimin bu türlü uzlaştırma telkinleri göreviyle bağdaşmaz. Türkiye’de kadınlar, özellikle de son yıllardaki artışıyla birlikte ciddi derecede ve yoğun şiddete maruz kalmaktadır. Bu şiddetin doğduğu yer ise büyük oranda aile içidir. Toplum baskısı dolayısıyla bu şiddet sarmalından kurtulmak için adım atamayan, adım atsa da hemen engellenen kadınlar zaten uzun ve çetrefilli bir sürecin sonunda boşanmaya karar verebiliyorlar. Mahkemelerin de bu tavrı sergilemesi, kadın cinayetlerine kadar giden şiddet yoluna katkı sağlamaktan başka bir şey değildir” dedi. Mahkeme uygulamalarının hükümet politikalarıyla paralel ilerlediğini kaydeden Kaya, bu uygulamaların getirilmek istenen ara buluculuğun bir sinyali olduğunu belirtti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Flynn Türkiye ile ilgili suçlamaları kabul etti

SONRAKİ HABER

Tüm Emekli-Sen: Taleplerimiz karşılansın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa