01 Aralık 2017 15:42

Graham Fuller hakkında yakalama kararı çıkarıldı

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yapılan soruşturma kapsamında Graham E. Fuller hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Graham Fuller hakkında yakalama kararı çıkarıldı

Paylaş

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yapılan soruşturma kapsamında, eski CIA Ulusal İstihbarat Konseyi Başkan Yardımcısı Graham Fuller hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği bu kararı Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine aldı.

BBC türkçe'nin haberine göre, yakalama kararında Graham Fuller'e "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme" ve "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçlamaları yöneltildi.

Kararda "Daha önce hakkında yakalama kararı verilen eski CIA uzmanı Henri Jak Barkey ve darbe teşebbüsünde rol alan diğer kişilerle Graham E. Fuller'in irtibatının ve atılı suçları işlediğine yönelik bulguların tespit edildiği" ifadeleri yer aldı.

Fuller'in, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye'yi terk ettiği, Büyükada'daki toplantıda da bulunduğu bilgilerine de yer verildi.

Aynı soruşturmada, ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz, iş adamı Osman Kavala, Henri Barkey ve eski CHP milletvekili Aykan Erdemir'in de bulunduğu belirtildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Eren Keskin'e verilen cezaların sonu gelmiyor

SONRAKİ HABER

Daha güçlü bir 8 Mart için!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa