30 Kasım 2017 05:44

FT: Rüşvet itirafı Erdoğan hükümeti için utanç verici

Financial Times, Reza Zarrab'ın Zafer Çağlayan'a rüşvet verdiği itiraflarının Erdoğan için utanç verici olduğunu yazdı.

FT: Rüşvet itirafı Erdoğan hükümeti için utanç verici

Paylaş

İngiliz Financial Times gazetesi, iş insanı Reza Zarrab'ın New York'ta görülen davasında eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a rüşvet verdiğini itiraf etmesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hükümeti için utanç verici bir gelişme olduğunu yazdı. Gazetenin internet sitesindeki Gregory Meyer imzalı haberin başlığı, "Altın tüccarı, Amerikan mahkemesinde eski Türk yetkiliye rüşvet verdiğini söyledi".

BBC Türkçe'den aktarılan haberde Zarrab'ın, Çağlayan'a, İran'a yönelik yaptırımların yasa dışı yollarla delinmesine yardımcı olması için ödeme yaptığı belirtildi.Haberde  ayrıca "Hapishane kıyafetleri içinde, yanında ABD bayrağı bulunan tanık kürsüsünde ifade veren Zarrab, altın ticareti yapmak üzere Halkbank'a ilk kez yaklaştığında geri çevrildiğini söyledi. Bankanın Genel müdürü Zarrab'ı, kendi yüksek profilinden ötürü değil, eşi Ebru Gündeş'in Türkiye'de çok ünlü bir şarkıcı olması nedeniyle geri çevirdi" denildi.

Zarrab'ın bu noktada yardımcı olması için dönemin ekonomi bakanı Zafer Çağlayan'dan yardım istediği hatırlatıldı.

Haberde savcıların daha sonra Zarrab'ın yaptığı ödemelerle ilgili e-posta ve belge kayıtlarını gösterdiği, belgelerde yer alan "CAG'a nakit" notunun Çağlayan'ı kastettiği belirtildi.

Gazete ayrıca, New York'taki davanın ABD-Türkiye ilişkilerini daha da kötü bir hale getirebileceğine dikkat çekti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Youtube'a da 'Hikayeler' özelliği geliyor

SONRAKİ HABER

Tunus'ta öğretmenler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa