29 Kasım 2017 13:44
Son Düzenlenme Tarihi: 29 Kasım 2017 13:56

ZF Sachs’ta 'zam' ve 'kamera' eylemleri devam ediyor

MESS sözleşmesi öncesi ek zam talep eden ve fabrikanın her yerine kamera kurulmak istenmesine karşı çıkan ZF Sachs işçilerinin eylemleri sürüyor.

ZF Sachs’ta 'zam' ve 'kamera' eylemleri devam ediyor

Paylaş

Damla ULUDAĞ
Gebze

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan ZF Sachs’ta çalışan işçiler, fabrikanın her yerine kamera kurulmak istenmesine ve diğer fabrikalara göre düşük olan ücretlerine MESS sözleşmesi öncesi ek zam yapılması için eylemlerini sürdürüyor.

Metal direnişi döneminde Türk Metal’den istifa ederek Birleşik Metal-İş Sendikasına üye olan işçiler MESS grup sözleşmesine, diğer fabrikalardan daha düşük saat ücretiyle dahil oldular. Diğer fabrikalarda çalışan işçilere göre saat ücretlerinin 75 kuruş düşük olduğunu söyleyen işçiler, sözleşme öncesi saat ücretlerinin diğer fabrikalarla eşitlenmesini istiyor. İşçiler taleplerini vardiya bitiminde fabrika içinde sloganlar eşliğinde yaptıkları yürüyüşlerle dile getiriyor.

Gazetemize konuşan işçiler taleplerini ve yaptıkları eylemleri gazetemize değerlendirdi.

HANİ BİZLER AİLEYDİK?

10 günü aşkın süredir eylemlere devam eden ZF Sachs işçileri “Hani biz aileydik? Bize sürekli aile olduğumuzu belirten işverenler taleplerimizi neden kabul etmiyor ve görmezden geliyor. 1 haftayı aşkın süredir eylemlere devam ediyoruz ama patron tarafından hiçbir açıklama veya geri dönüş yok” dedi. Talepleri için adım atmayan patronun fabrikanın içerisinde bulunan panolara işçileri tehdit eder nitelikte yazılar ve açıklamalar astığını anlatan işçiler, taleplerinden vazgeçmeyeceklerini, işyeri temsilcileri ile beraber bu mücadeleye devam edeceklerini dile getirdiler.

İŞÇİLERDEN PATRONA ÇAĞRI

İşçiler ZF Sachs patronuna da şu çağrıyı yaptı: “Biz yıllardan beri gece gündüz demeden çalıştık. Fabrikamız ZF Sachs’ı her geçen gün büyüterek hem ulusal hem uluslararası pazarda daha ileriye taşımak için elimizden geleni yaptık. Bizler fabrikamızı kendi evimiz gibi gördük. Şimdi biz büyüme sağlarken bizim taleplerimiz neden kabul edilmiyor. Bizlerin yaptığı bu fedakarlıkların karşılığı bu mu olmalı? Bizler görüyoruz ki; her zaman söylediğiniz ‘Biz bir aileyiz’ sözleri samimi değilmiş. Eğer samimiyseniz sizler bizim taleplerimizi kabul edin biz de normal çalışma ortamımıza geri dönelim. Fabrika bizim evimizse, biz evimizde, çay içtiğimiz alanlarda kamera istemiyoruz. Saat ücretleri için talep ettiğimiz zammı kabul edin!”

ÖNCEKİ HABER

Apple, MacOS'ta bulunan 'komik' açığı düzeltmeye çalışıyor

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa