ZF Sachs işçileri fabrikada kamera istemiyor

ZF Sachs işçileri, fabrikada her yere kamera yerleştirilmesine tepkili. Uygulamaya karşı çıkan işçiler yürüyüş gerçekleştirdi ve mesaiye kalmadı.

16 Kasım 2017 20:35
Son Güncellenme Tarihi: 21 Kasım 2017 22:52
Paylaş

Fabrikanın içerisine ve üretim bölümüne kamera takılmak istenmesine tepki gösteren ZF Sachs işçileri eylemlerine devam ediyor.

Gebze’de kurulu bulunan ve araç süspansiyon sistemleri (amortisör) üreten metal fabrikasında çalışan 800 işçi, fabrikanın her yerine kamera konmasına karşı fabrikada yürüyüş yapıyor, mesailere kalmıyor.

İşçiler talepleri kabul edilmediği takdirde farklı eylemlerle de mücadeleye devam edecek. (Gebze/EVRENSEL)

İŞÇİLER YAKLAŞIK 1 HAFTADIR EYLEMLERLE TEPKİ GÖSTERİYOR

Damla Uludağ
Gebze

Geçtiğimiz hafta içerisinde de 07.30-15.30 vardiyasında çalışan işçiler üretim alanından başlayarak fabrika içerisinde sloganlarla yürüyüş gerçekleştirmişti.

İşçiler uyarı eylemlerinin 1 hafta süresince devam edeceğini belirtmiş ve talepleri kabul edilmediği takdirde farklı eylemlerle de mücadeleye devam edeceklerini söylemişlerdi.

Üretim alanına kamera koyulmak istenmesine tepkili olan işçiler ‘İşveren fabrika ile ilgili bir belge almak ve iş güvenliğinin artırılması için kamera yerleştirmek istediğini söylüyor ama fabrikanın her yerine kamera koyulması bizim kabul edebileceğimiz bir durum değil. Yan yana gelen bütün işçileri tek tek izleyebilecekler bu durumsa bizleri tedirgin ediyor. Üretim alanında bile rahat edemeyeceğimiz bir durumu kabul edemeyiz. Özellikle MESS ile sözleşme döneminde böyle bir adım bizlerin mücadelesini de kırmaya yönelik. Çay alanlarına bile kamera koyulduğunda bizlerin tüm sohbetleri, değerlendirmeleri izlenebilecek. İçeride üzerimizde sürekli bir göz olmasını kabul etmiyoruz.’ Diyerek özellikle fişlenmelerin ve işten atmaların önünün açılabileceğini belirtti.

Kamera uygulamasının fabrika içerisine daha önce de getirilmek istendiğini belirten işçiler, daha önce MESS ile sözleşme döneminde de böyle bir gelişme olduğunu ancak işçilerin tepkileri ve birlikte mücadeleleri ile bu uygulamanın önüne geçildiğini aktardı.

Zf Sachs işçileri metal direnişi döneminde Türk Metal Sendikası’ndan istifa etmiş ve Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olmuştu.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yüksel Caddesi'nde polis saldırısı: 13 kişi gözaltında

SONRAKİ HABER

JMO İzmir Şubesi, Kanal İstanbul projesiyle ilgili konferans düzenledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...