29 Kasım 2017 10:47

İsveç, zorla evlendirilecek kız çocuğunu sınır dışı ediyor!

İsveç Göçmen Dairesi, zorla evlendirilmek istenen 12 yaşındaki bir kız çocuğunu vatandaşı olduğu Türkiye’ye sınır dışı etme kararı aldı.

İsveç, zorla evlendirilecek kız çocuğunu sınır dışı ediyor!

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç Devlet Televizyonu (SVT), Göçmen Dairesi’nin (Migrationsverket) zorla evlendirilmek istenen 12 yaşındaki bir kız çocuğunu, kendi koyduğu kurallara aykırı olarak vatandaşı olduğu Türkiye’ye sınır dışı etme kararı verdiğini duyurdu. İsveç’te çocukların iltica için “kendi gerekçeleri”nin dikkate alınması gerekiyor, bazen bu gerekçeler aileninkinden daha çok güçlü olabiliyor. 

12 YAŞINDA EVLENDİRİLMEK İSTENİYOR

Haberde, Maria adı verilen 12 yaşındaki çocuğun anne ve kardeşleriyle birlikte İsveç’e gelerek iltica talebinde bulundukları, anne ve kardeşinin Göçmen Dairesi’ndeki ifadelerinde babasının Maria’yı 30 yaşındaki bir tanıdığıyla zorla evlendirmek istediklerini söyledikleri belirtiliyor.

Ancak Göçmen Dairesi memurları, Maria’ya konu hakkında tek bir soru bile sorma gereğini duymadan ailenin İsveç’te kalması için yeterli gerekçeleri olmadığını öne sürerek Türkiye’ye gönderilmelerini kararlaştırdı. 

Kararın temyiz edilmesi üzerine konuyu ele alan Göçmen Mahkemesi de, Maria hakkındaki iddiaları ele almadan aile hakkında verilen sınır dışı edilme kararı onayladı. 

‘EVLİLİĞİN NE OLDUĞUNU BİLMİYORUM’

isveç devlet televizyonu

Kararda Maria’nın hangi biçimde evlilik yapmaya zorlandığı belirtilmezken SVT’ye açıklamalarda bulunan Maria, “Evliliğe hazır değilim. Ne olduğunu bilmiyorum” dedi. 

AVUKATLAR VE ÇOCUK HAKLARI KURUMLARI KARARA TEPKİ GÖSTERDİ

Çocuk haklarını savunan kurum ve kuruluşlar ile avukatlar, Maria ve ailesi için verilen sınır dışı etme kararına tepkili. Rädda Barnen (Çocuk Esirgeme Kurumu) şeflerinden Ola Matsson, Göçmen Dairesi’nin olumlu ilkeleri olmasına karşı karar veren memurların yeterli bilgileri olmadığı için Birleşmiş Milletler’in çocukların haklarını güvence altına alan sözleşmesine uyulmadığını söyledi. 

Göçmen Dairesi yetkililerinden Magnus Bengtsson, eleştirilerin kısmen haklı olduğunu ve çocuklarla iletişim kurmada yetersizlikler olduğunu kabul etti. 

Göçmen Dairesi ve Göçmen Mahkemesi’nin sınır dışı edilme gerekçelerinde Türkiye’de çocuk evliliklerini ve kadınlara yönelik şiddeti yasaklayan yasalar olduğu belirtiliyor.

TÜRKİYE’DE ÇOCUK EVLİLİKLERİ VAR

SVT’nin konu hakkındaki sorularını yanıtlayan Avukat Ceren Akkaya, Türkiye’de çocuk evliliklerinin olduğunu belirterek “Evlenme yaşı 17, ama çocukların daha önce evlendirilmeleri hiç de olağan dışı değil. Bu dini evlilik biçiminde gerçekleşiyor. Daha önceleri böylesi evlilkiklere karşı yasalar vardı ama kaldırıldı” dedi. 

Kadın sığınma evlerinin yetersiz olduğuna ve kadınların buralarda sadece 6 ay kalabildiklerine dikkat çekti. 

ÖNCEKİ HABER

Yeti efsanesi bilim insanları tarafından çözüldü

SONRAKİ HABER

Edirne’de Bocuk Gecesi kutlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa