29 Kasım 2017 07:52

KTÜ'de güvenliğin darbettiği 9 öğrenciye uzaklaştırma!

Karadeniz Teknik Üniversitesinde özel güvenlikler tarafından tekme tokat darbedilen ve laikliği savunan öğrencilere uzaklaştırma cezası verildi.

Paylaş

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) yeni kayıt yaptıran öğrencilere “hoş geldin” demek için tiyatro sahnelerken ve özel güvenlik görevlileri tarafından tekme tokat darbedilen ve laiklik karşıtı söylemleri nedeniyle TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı protesto eden Öğrenci Kollektifi üyesi 9 öğrenciye toplam 10 dönem 5 hafta uzaklaştırma cezası verildi. Öğrenciler, “Aklı ve bilimi savunmak, tiyatro oynamak, şarkı söylemek ne zamandan beri suçtur” diye sordu.

Geçtiğimiz 27 Eylül’de KTÜ’ye yeni kayıt yaptıran öğrencilere “hoş geldiniz” demek için tiyatro sergileyen öğrenciler özel güvenlik tarafından tekme tokat darbedilmişti. Bir öğrencinin boğazını sıkan özel güvenlik görevlileri birçok öğrenciyi de yaralayacak şekilde dövmüştü. 

“Laiklik yeni anayasada olmamalıdır” diyen TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a 12 Ekim’de KTÜ Senatosu tarafından “demokrasi ve hukuka yaptığı katkılar” nedeniyle “Onur Doktorası” verilmesinin ardından Kahraman’ı “Üniversiteler laikliğin yuvasıdır. Laiklik karşıtları üniversiteye giremez. Bu memleketin her karış toprağında laikliği savunacağız” diyerek protesto eden Öğrenci Kollektifi üyesi 6 öğrenci ise gözaltına alınmıştı.

Her iki olayla ilgili öğrenciler hakkında disiplin soruşturması başlatan KTÜ yönetimi, Öğrenci Kollektifi üyesi 9 öğrenciye toplam 10 dönem 5 hafta okuldan uzaklaştırma cezası verdi.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre cezaları sert bir dille eleştiren CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, “Öğrencilere bu cezaların verildiği gün, KTÜ Rektörü Süleyman Baykal AKP İl Gençlik Kolları Başkanı Sefa Küçükali ve yönetimini kabul ediyor ve bu resimler sosyal medyada paylaşıyor. Bu nasıl bir şeydir. Rektörle AKP Gençlik Kolları Başkan ve yönetimi öğrencilere verilen bu cezaları mı kutluyor?” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

43 yaşındaki Ze Roberto, sahalara veda etti

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa