28 Kasım 2017 10:18

Meclis Başkanı Şapatan'daki işkenceyi 'sorulamaz' ilan etti

Meclis Başkanı, Şemdinli'nin Şapatan köyündeki yurttaşlara işkencenin aydınlatılması talebini 'Sorulamayacak konu' diyerek işleme koymadı.

Meclis Başkanı Şapatan'daki işkenceyi 'sorulamaz' ilan etti

Paylaş

Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Şapatan (Altunsu) köyündeki yurttaşların Ağustos ayında maruz kaldığı işkence olayına dair sorumluların açığa çıkartılmasını isteyen HDP'nin önergesi, "Sorulamayacak konu" denilerek işleme konulmadı. Köyde Ağustos ayında yaşanan baskının ardından köylülerin meydanda toplanarak işkenceden geçirildiği iddia edilmiş ve işklence fotoğrafları basına yansımıştı. 

İKİ ÖNERGE DE İŞLEME KONULMADI

Olayın duyulmasının ardından HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, konuyu Meclis gündemine taşıdı. 

Mezopotamya Ajansından Hayri Demir'in haberine göre; ilki işkence olayının hemen ardından olmak üzere Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle iki kez soru önergesi veren Botan'ın iki soru önergesi de işleme konulmadı. 

SORUMLULAR SORULDU

Botan, iki soru önergesinde de işkence olayını hatırlatarak, köy sakinlerine dönük işkenceyle ilgili herhangi bir soruşturmanın başlatılıp başlatılmadığını ve fotoğrafları kamuoyuna yansıyan işkenceyi kimler tarafından gerçekleştirildiğinin tespitini sordu. Son aylarda sivil yurttaşlara yönelik işkence olaylarında artış yaşandığını da kaydeden Botan, sivillere dönük bu işkencelerin bir daha yaşanmaması için ne tür tedbirlerin alındığını Başbakan Yıldırım'a sordu. Ancak Ekim ve Ağustos ayında verilen her iki önerge de Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın imzasıyla işleme konulmayarak Botan'a iade edildi. 

İKİ ÖNERGE TEK GEREKÇE

Meclis Başkanı Kahraman, soru önergelerin iade gerekçesini ise Meclis İç Tüzüğü'nün "Sorulamayacak konular" başlığı altında düzenlenen 97'nci maddeye dayandırdı. 
 
Ağustos ayında verilen ve "iç tüzük hükümlerinde belirtilen nitelikleri taşımadığı" gerekçesiyle iade edilen önergeyi bir kez daha gözden geçiren Botan'ın ikinci önergesi de aynı gerekçeyle işleme geçen hafta konulmayarak iade edildi. İkinci önergenin iade gerekçesi de "Sorulamayacak konular" olarak gösterildi.

MADDE NE DİYOR?

Meclis İç Tüzüğü'nün 'Sorulamayacak konular' başlığı şöyle düzenlenmiş:
Madde 97 - Aşağıdaki sorular Başkanlıkça kabul edilmez:
a) Başka bir kaynaktan kolayca öğrenilmesi mümkün olan konular;
b) Tek amacı istişare sağlamaktan ibaret konular;
c) Konusu, evvelce Başkanlığa verilmiş gensoru önergesiyle aynı olan sorular. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Polonya'da İslam Kültür Merkezi'ne saldırı

SONRAKİ HABER

‘Rus uçakları İdlib’e hava saldırısı düzenledi’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa