28 Kasım 2017 10:11

Yıldırım: YPG masada olursa mülteci anlaşmasından çekiliriz

Binali Yıldırım, Cenevre görüşmesine YPG'nin dahil edilmesi halinde mülteci geri kabul anlaşmasını uygulamayı durdurabileceklerini söyledi.

Yıldırım: YPG masada olursa mülteci anlaşmasından çekiliriz

Paylaş

Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere'ye yaptığı ziyarette, Cenevre'de yeniden başlayacak olan Suriye görüşmelerine YPG'nin (Halk Savunma Birlikleri) dahil edilmesi halinde, Avrupa Birliği (AB) ile imzalanmış olan mülteci geri kabul anlaşmasını uygulamayı durdurabileceklerini söyledi.

BBC'nin haberine göre İngiliz mevkidaşı Theresa May ile yaptığı görüşmenin ardından konuşan Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin yaklaşık 3 buçuk milyon Suriyeli mülteciyi barındırdığını ve yaklaşık 53 bin yabancı savaşçının Suriye ve Irak'a ulaşmasını engellediğini söyledi.

Yıldırım "Binlerce DAEŞ'liyi savaş dışında tuttuk. Şu an Türkiye'de 3 buçuk milyon mülteci var. Eğer onlara 'Avrupa şurada, gidebilirsiniz' dersek düşünebiliyor musunuz sonuçları ne olur? Bu yapacağımız bir şey değil" dedi.

Türkiye'nin Avrupa'nın güvenliği için çok önemli olduğunu söyleyen Yıldırım "PKK'nın bize ne kadar çok baş ağrısı verdiğini biliyoruz. Bu yapılara uzun vadede hoşgörü gösterilirse, Avrupa kendi güvenliğini tehlikeye atar" dedi.

Sözlerinin tehdit olmadığını iddia eden Yıldırım, "Sadece Avrupa'ya Türkiye'nin bu rotayı yeniden açma gücü olduğunu hatırlatıyorum" dedi.

Yıldırım AB'nin geçen yıl Türkiye ile imzaladığı mülteci geri kabul anlaşmasının gereklerini yerine getirmediğini belirterek anlaşma için de "Büyük bir yalan" ifadesini kullandı.

İsviçre'nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler öncülüğünde gerçekleştirilen barış görüşmelerinin 6. turuna bugün devam edilecek. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Diyanet: Bitcoin ve Ethereum caiz değil

SONRAKİ HABER

12 tutukluya cezaya gerekçe: Kardan insana zafer işareti yaptırdılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa