27 Kasım 2017 20:28
Son Güncellenme Tarihi: 28 Kasım 2017 11:48

Cumhurbaşkanlığı: ABD'nin YPG açıklaması değerlendirilecek

Pentagon, 'SDG ile iş birliği sürecek' dedi. Cumhurbaşkanlığı, açıklamanın 'MGK'de konuşulacağını' duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı: ABD'nin YPG açıklaması değerlendirilecek

Paylaş

IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon, YPG'nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne desteğin süreceğini belirtti. Açıklamada, "Koalisyon, IŞİD'i yenilgiye uğratmak için süregelen çabalarında SDG'ye teçhizat desteği, eğitim, danışmanlık ve yardım vermeye devam ediyor" denildi. ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) da benzer bir açıklama geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise bu sözlerin Milli Güvenlik Kurulu'nda değerlendirileceğini duyurdu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD'nin YPG’ye silah yardımını keseceği teminatı verdiğini öne sürmüştü. ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon ise YPG’nin de parçası olduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) yardımı sürdüreceğini duyurdu. Koalisyon, ‘SDG’ye Suriye’de IŞİD’i yenilgiye uğratmak için süregelen çabalarında teçhizat desteğinin, eğitimin, danışmanlığın ve yardımın süreceğini’ açıkladı.

İsrail gazetesi Jerusalem Post’un sorularını yanıtlayan koalisyon yetkilisi “SDG ile taktiksel ilişkimiz Suriye’de IŞİD’i yenilgiye uğratmaya odaklı. Dikkatlerimiz, kısa süre önce IŞİD’in kendinden menkul başkenti Rakka’yı özgürleştiren bu savaşa yönelmiş durumda. SDG, Araplar, Kürtler, Asuriler, Türkmenler, Ermeniler ve IŞİD’e karşı kahramanca savaşmış diğer etnik gruplardan oluşan çok etnili ve çok dinli bir ittifaktır. Koalisyon, IŞİD’i yenilgiye uğratmak için süregelen çabalarında SDG’ye teçhizat desteği, eğitim, danışmanlık ve yardım vermeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Koalisyon, ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasındaki telefon görüşmesinin içeriğine dair açıklama yapmayacaklarını da belirtti.

Görüşmeye dair Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada "Önceki politikamızla da tutarlı bir şekilde Başkan Trump, Cumhurbaşanı Erdoğan’ı Suriye’de sahalardaki ortaklara verilen askeri yardımla ilgili bekleyen düzenlemelerin yanı sıra, şimdi Rakka’daki savaşın tamamlandığı, IŞİD’in bir daha geri dönmeyeceğini temin edecek şekilde istikrar aşamasına doğru ilerlendiği konularında bilgilendirmiştir." denilmişti.

PENTAGON: İŞ BİRLİĞİNİ SÜRDÜRECEĞİZ

ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) Suriye ile ilgili yapılan açıklamada, "İçinde YPG'nin de bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile işbirliğini sürdüreceğiz" denildi. Açıklamada ayrıca "SDG'ye verilen silahların sınırlı olduğunu belirttik" satırları yer aldı.

CUMHURBAŞKANLIĞI: MGK'DE DEĞERLENDİRİLECEK

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Pentagon'un YPG açıklamasının bugün yapılacak MGK'da değerlendirileceğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Beton mikseri yatak odasına girdi

SONRAKİ HABER

Karaman belediye başkan adayları kim, önceki seçimlerde ne oldu?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa