26 Kasım 2017 12:53

İsveç’te ‘Kadına şiddetin önlenmesi’ zorunlu ders olacak

İsveç'te Eşitlik Bakanı Åsa Regner, kadınlara yönelik şiddetin önlenmesinin okullarda zorunlu ders olacağını açıkladı.

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla, İsveç’in değişik yerleşim birimlerinde gösteri ve etkinlikler düzenlenirken Eşitlik Bakanı Åsa Regner, kadınlara yönelik şiddetin önlenmesinin okullarda zorunlu ders olacağını açıkladı.

Medyaya açıklamalarda bulunan Regner, kadına yönelik şiddetin büyük sorunları da beraberinde getirdiğini ve konu ile uğraşan uzmanların temel eğitimde daha fazla destek talebinde bulunduklarını söyledi.

Tıp, psikoloji, diş hekimliği, hemşirelik, fizyoterapi, hukuk ve sosyoloji eğitimi gören öğrencilerin kadına yönelik şiddetin önlenmesi derslerine katılmaları gerektiğini söyleyen Regner, öğrencilerin meslek yaşamlarında baskı ve şiddete uğrayan kadın ve çocuklarla kendi uyguladığı şiddete son vermek isteyen erkeklerle karşılaşabileceklerine dikkat çekti. 

Zorunlu derslerin önümüzdeki yılın ikinci yarısından itibaren verilmesi planlanıyor. Regner, amaçlarının şiddetin farkına varılması, engellenmesi ve engelleyici önlemlerin alınması ve konu ile uğraşan görevlilerin uzmanlık ve yeteneklerinin geliştirilmesi olduğunu ifade etti. 

ŞİDDETE KARŞI ETKİNLİK VE GÖSTERİLER

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısyla İsveç’in değişik yerleşim birimlerinde de kadınlara yönelik şiddet ve cinsel tacizi protesto etmek için değişik etkinlikler ve gösteriler yapıldı. 

Bazı illerde belediye, turistik ve tarihi binalar kadına yönelik şiddeti kınamak için turuncu ışıklarla aydınlatıldı. Pek çok yerleşim biriminde meydanlarda düzenlenen etkinliklerde mumlar yakılarak kadinlara yönelik şiddet protesto edildi. 

Başkent Stockholm’de aralarında İsveç Kadın Lobisi, Sara Kadın Birliği, Barış için Kadınlar, Adalet Partisi Sosyalistler ve Devrimci Komünist Gençlik’in de bulunduğu 15 kadın örgütü ve partinin gerçekleştirdiği gösteride yapılan konuşmalarda #Metoo kampanyasının İsveç’de kadınlara yönelilk şiddet ve cinsel tacizlerin ulaştığı boyutları gözler önüne serdiği belirtildi ve politikacılara önlem almaları çağrıları yapıldı. 

GÜNDE 100 KADIN TECAVÜZE UĞRUYOR

Feminist İnisiyatif Partisi Genel Başkanı Gudrun Schyman, kadınlara yönelik erkek şiddetinin dev gibi sağlık ve güvenlik sorunlarına yol açtığını ve topluma maliyetinin yılda 16 milyar krona malolduğunu söyledi.

Göteborg Posten gazetesinde yayımlanan makalesinde Schyman, İsveç’teki kadınların yarısının şiddet gördüğünü, günde 100 civarında kadının tecavüze uğradığını yılda 21-26 civarında kadının eş veya yakınları tarafından katledildiğini belirtti.

Kadınlara yönelik şiddetin nedenlerinin 1990’lı yıllardan beri bilinmesine rağmen şiddetin durdurulması için somut bir plan ve strateji olmadığını son olarak yapılan eşitlik araştırmasının şiddetin önlenmesi aktarılan kaynakların sorunun boyutları ve ciddiyet derecesine karşılık vermediğini ortaya koyduğuna dikkat çekti. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadınlar dünyaya haykırdı: Şiddete hayır

SONRAKİ HABER

Akdeniz'de 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...