26 Kasım 2017 11:50
Son Düzenlenme Tarihi: 26 Kasım 2017 17:16

Alevilerin evlerinin işaretlenmesine AKP'den ilk açıklama

Malatya'da Alevilerin evlerinin işaretlenmesiyle ilgili hükümet kanadından 5 gün sonra açıklama geldi. Recep Akdağ, 'üstüne gideceğiz' dedi.

Alevilerin evlerinin işaretlenmesine AKP'den ilk açıklama

Paylaş

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Malatya'da Alevi ailelerin yoğunlukta yaşadığı Cemal Gürsel Mahallesi’ndeki 13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boyayla çarpı işaretleri atılmasıyla ilgili 5 gün sonra açıklama yaptı. 

Cumhuriyet'în aktardığına göre; 22 Kasım'da gerçekleşen olayın ardından CNNTürk canlı yayınında Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Akdağ, "Bu hangi ahlaksızlık veya provakatif yaklaşım neticesinde yapılıyor bence bu bilgi yok. Emniyetimiz, savcılarımız bu meselenin üstüne gidecektir. Allah’a binlerce defa şükürler olsun, Kürt ile Türk’ün arasında, Sünni ile Alevi arasında halk olarak hiçbir sorun yok" dedi.

‘BEN O AN ÜŞÜMÜŞTÜM’

Yüksel Kalı
Yüksel Kalı'nın bu fotoğrafı çok konuşulmuştu. 

Öte yandan Malatya’da evi işaretlenen 58 yaşındaki Yüksek Kalı’nın fotoğrafı sosyal medyada gündem olmuş, fotoğraf karesindeki pozu ‘korktuğu’ yönünde değerlendirilmişti. Kalı fotoğrafıyla ilgili açıklama yaptı: “Fotoğrafın altına ‘Korkudan böyle yapıyor’ yazılmış ama ben o an üşümüştüm. Fotoğraf o yüzden öyle çıkmış” dedi. 

‘FAİLİ BULUNSA RAHATLAYACAĞIZ’

Gazete Habertürk'ten Ferdi Durdu'nun haberine göre annesiyle birlikte 40 yıldır aynı mahallede yaşadığını anlatan Kalı, şunları söyledi: “Aynı mahallede oturduğum yeğenim, sabah 08.30’da kapıyı çaldı. ‘Teyze kapılar işaretlenmiş’ dedi. Üzerime bir şey almadan çıktım, üst mahalleden alt mahalleye gittim. 13 evin kapısının işaretlenmiş olduğunu gördüm. Sonra polisi çağırdık. Milletvekilleri, belediye başkanları geldi. ‘Korkmayın’ dediler. Biz daha önce bu olayları 12 Eylül’de yaşadık. Korkuyoruz. Dükkânlar, işyerleri yakıldı. Onun için biraz tedirgin olduk. Burayı herkes biliyor ki Alevi mahallesi, belirli yerler işaretlenmiş. Neden işaret konulsun? İnsan korkuyor. Faili bulunsa rahatlayacağız. Yabancı birisi geldiği zaman şüpheleniyoruz. Çok şükür toparlandık.”

HAK İNİSİYATİFİ: YAŞAM HAKKINA TEHDİT

Hak İnisiyatifi, Malatya’da Alevi yurttaşların kapısına kırmızı boyayla çarpı işareti konulmasını “yaşam hakkına tehdittir” diyerek kınadı.
Hak İnisiyatifi’nin Alevi yurttaşlara yönelik gerçekleştirilen bu eylemi kınamak için yaptığı açıklamada Alevilere yönelik tehdit kınanarak şu ifadelere yer verildi: “Şiddet, nefret ve ayrımcılık içeren, toplumsal huzura kast eden ve Alevi vatandaşlarımızın yaşam hakkını doğrudan tehdit eden bu eylemi bütün kararlılığımızla kınıyor, yetkilileri ivedilikle failleri yakalamaya, ilgili vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlama yönünde gerekli tedbirleri almaya ve konu hakkında kamuoyunu tatmin edici şekilde bilgilendirmeye çağırıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Eşine 'tek başına sokağa çıktı' bahanesiyle şiddet uyguladı

SONRAKİ HABER

Karabük’te sitenin istinat duvarı çöktü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa