26 Kasım 2017 00:27

Almanya’da Noel pazarlarında sıkı güvenlik önlemleri alındı

Almanya'da birçok kentte Noel pazarları açıldı, ancak geçen yıl Berlin'deki saldırının etkisiyle bu yıl pazarlar sıkı bir şekilde korunuyor.

Almanya’da Noel pazarlarında sıkı güvenlik önlemleri alındı

Paylaş

DW Türkçe’nin haberine göre, Almanya'da birçok kentte Noel pazarları açıldı, ancak geçen yıl Berlin'deki saldırının etkisiyle bu yıl pazarlar sıkı bir şekilde korunuyor. Önlemlerin Noel ruhuna gölge düşürmemesi için çeşitli yöntemlere başvuruluyor.

25 Aralık'ta kutlanan Noel'e bir ay kala açılan ve  Noel arifesi olan 24 Aralık tarihine kadar açık kalan Noel pazarları Almanya'da açılmaya başladı.

Çalıntı bir TIR’ın geçen sene Berlin’deki bir Noel pazarına sürülmesi sonucunda 12 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısının ardından bu sene bütün pazarlardaki sıkı güvenlik önlemleri dikkat çekiyor.

Birçok kentte pazarların kurulduğu meydanlara çıkan yollara olası bir araçlı saldırıda aracı durdurabilecek beton bloklar konuldu.

Almanya’da bazı belediyeler bu önlemlerin ziyaretçileri rahatsız etmemesi için onları kutlama ruhuna uygun olarak süslediler.

Örneğin, Almanya’nın batısında yer alan Bochum kentine yerleştirilen beton bloklara hediye paketi görünümü kazandırıldı.

Berlin'de bir Noel pazarının etrafı beton bloklarla çevrildi.

Bochum'daki Noel pazarının girişine konulan 1,2 ton ağırlığında bir dizi yuvarlak bariyer geçtiğimiz günlerde Bochum belediyesinin pazarlama birimi tarafından hediye paketi görünümü vermek için paketlendi.

Bu projenin arkasında yer alan pazarlama biriminin başındaki Mario Schiefelbein, bariyerlerin Noel pazarının güzel atmosferine uymasının onlar için çok önemli olduğunu söyledi.

Bavyera'da yer alan Augsburg kentindeki Noel pazarında ise daha farklı bir önlem alındı. Pazardaki tezgah sahiplerine ait ve Noel konseptine uygun süslenmiş kamyonlar, yolların girişlerine park ettirilip bariyer olarak kullanıldı.

Yetkililer ayrıca geçen seneye kıyasla daha fazla üniformalı ve sivil giyimli polisin bu pazarlarda görev alacağını söylediler. (DIŞ HABERLER)
 

ÖNCEKİ HABER

Merkel seçimlerin yenilenmesine karşı olduğunu açıkladı

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa