25 Kasım 2017 15:30

TV10 emekçilerinden Alevilerin evlerin işaretlenmesine tepki

TV 10'un kapatılmasına karşı Galatasaray Meydanı'nda gerçekleştirilen eylemin 60. haftasında Alevilerin evlerinin işaretlenmesine tepki gösterildi.

TV10 emekçilerinden Alevilerin evlerin işaretlenmesine tepki

Paylaş

TV 10 emekçilerinin televizyon kanallarının hukuksuz şekilde kapatılmasına karşı Galatasaray Meydanı'nda gerçekleştirdikleri eylem 60. haftada da devam etti. Eylemde Malatya'da Alevilerin evlerinin işaretlenmesi gündemine değinilerek geçmiş dönemde Alevilere yönelik gerçekleştirilen katliamlar hatırlatıldı. 25 Kasım Kadına yönelik şiddete karşı uluslarası birlik ve mücadele günü için akşam Taksim Tünelde  yapılan eyleme çağrı yapıldı.

Eylemde açıklamyı TV10 Programcısı Rohat Emekçi yaptı. Malatya da alevilerin yaşadıkları evlere çarpı işareti atılmasını hatırlatan Emekçi, "Daha önceden bu olaylar yaşandı. Katliamdan önce alevilerin evlerine çarpı işareti atılmıştı. Şimdi de aynı şeyler yaşandı. Hala failler bulunamadı. Yapılan saldırılara bütün insanlığa yapılmıştır. Bu saldırılar halklara yapılmıştır" dedi. Konuşmanın devamında Emekçi, 25 Kasım vesilesiyle kadına yönelik şiddet ve cinayetlerden bahsederek "Tacize, tecavüze ve namus adı altında işlenen cinayetlere karşı çıkıyoruz" dedi.

Emekçi'den sonra Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'ndan Fidan Ataselim de söz aldı. Ataselim, "Kadın cinayetleri oranları çok arttı. Bu ülkede kadınların sorunlarına değinen basın kuruluşları kapatıldı. Kadınların yaşam güvencesi olan yasayı hedef haline getirdiler. Bu yüzden özgür basın sustutulamaz diyoruz" diye konuştu. Ataselim, akşam saat 19.00'da Taksim'de yapılacak 25 Kasım yürüyüşüne çağrı yaparak konuşmasını sonlandırdı.

'ALEVİLER VARDIR, ALEVİLİK HAKTIR'

Basına yönelik baskı ve sansürün bir ürünü olarak TV 10'un kapatıldığını söyleyen AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal cemevi üyesi Dilek Odabaş Malatya'da alevilerin yaşadıkları evlerin işaretlenmesine tepki gösterdi. Odabaş, "Sizin bizi işaretlemenize hiç gerek yok. Biz aleviyiz. Bizler kendimizi ifşa ediyoruz. Aleviler vardır, alevilik haktır" dedi. Odabaş, özgür basının susturulmak istenmesine tepki göstererek şunları aktardı: "Kadın haklarını savunan gazeteleri, TV'leri kapatarak kendi dikta rejimini inşa etmeye çalışıyorlar. Şunu bilmeler ki kadınları susturamayacaklar. Erkekler savaş istiyor, kadınlar barışı inşa edecekler." (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

296. F oturumu: 'Kemal Özelmalı serbest bırakılsın'

SONRAKİ HABER

Kavşakta iki otomobil çarpıştı: 1 ölü, 3 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa