25 Kasım 2017 13:07

İrlanda muhbir skandalıyla sarsılıyor

İrlanda'da azınlık hükümetini destekleyen Fianna Fáil Partisi, Başbakan Fitzgerald istifa etmediği takdirde, desteğini geri çekeceğini açıkladı.

İrlanda muhbir skandalıyla sarsılıyor

Paylaş

İrlanda’nın azınlık hükümetini destekleyen Fianna Fáil, geçenlerde ortaya çıkan “Emniyet Müdürü-muhbir polis memuru skandalı”nın ardından Başbakan Yardımcısı istifa etmediği takdirde, hükümete olan desteğini geri çekeceğini açıkladı ve “erken seçim” sinyali verdi.

 

Skandal, İrlanda Başbakan Yardımcısı Frances Fitzgerald’a yollanan Mayıs 2015’te bir e-posta üzerindeki bilgilere dayanıyor. Fitzgeral, Dönemin Emniyet Müdürü Noirin O’Sullivan ile polis memuru ve aynı zamanda muhbirlik yapan Maurice McCabe arasındaki, “görevi kötüye kullanma soruşturması”nda orta çıkanların üzerine gitmemekle suçlanıyor.


Fitzgerald istifa etmediği takdirde hükümete olan desteğini çekeceğini belirten Fianna Fáil, önümüzdeki salı yapılacak güven oylamasında, Başbakan Yardımcısına güvensizlik oyu kullanacağını açıkladı.


ERKEN SEÇİM SİNYALİ


İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, gelecek ay kadar yakın bir süre içerisinde erken seçime gitme durumuyla karşı karşıyayken, Fitzgerald’ın istifasını kabul etmemişti. Başbakanın kararına karşılık, Fianna Fáil Lideri Michael Martin, Fitzgerald’ın “Genel seçimin engellenmesi için kenara geçmesi” gerektiğini söyledi. Başkent Dublin’de Martin ile görüşen Varadkar, ileri görüşmelerin yapılacağını ve krizin yatıştırılması için gerekli çalışmaların başlatılacağını kaydetti. İrlanda’yı erken seçime götürebilecek olan e-postaları hatırlamadığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Fitzgerald, 2015’te gerçekleşen olayın iç yüzünü bilmediğini ve bilmesi durumunda yasal olarak müdahale etmeyeceğini belirtti. İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney, önceki gün yaptığı açıklamada, İrlanda açısından kritik önem taşıyan Brexit eşiğinde, ülkenin en son ihtiyacının erken seçim olduğunu kaydetti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Emek Partisi 8. kongresini yarın gerçekleştirecek

SONRAKİ HABER

Sayıştay: Zonguldak'taki kaçak ocaklar organize yapı haline geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa