24 Kasım 2017 08:24

Ankara Tabip Odası: Gülmen ve Özakça için ölüm riski var

Ankara Tabip Odası hekimleri, ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın sağlık durumlarına ilişkin açıklama yaptı.

Ankara Tabip Odası: Gülmen ve Özakça için ölüm riski var

Paylaş

OHAL KHK’si ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça işlerine geri dönme talebiyle 260 gündür açlık grevinde. Birgün'de aktarılan habere göre, Gülmen’i en son 5 Ekim’de muayene eden Ankara Tabip Odası hekimleri; Gülmen, Semih Özakça ve Esra Özakça’nın sağlık durumları ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Dr. Onur Naci Karahan ve Dr. Nihat Bulut’un da katıldığı toplantıda basın açıklamasını Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut yaptı.

Bulut, hastane mahkum koğuşunda açlık grevine devam eden Gülmen ile ilgili şunları söyledi: “Tuvalet ihtiyacını gidermede, banyo yapmada, uyku düzeninde sorunlar yaşıyor. Temiz kıyafet edinme ve sağlık yardımı almada olumsuz kısıtlamalar içerisinde. Mahkûm koğuşunda bulunması nedeniyle enfeksiyon riskiyle karşı karşıya. Açlık grevindeki bir kişinin aldığı su, şeker, bitki çayı, B1 Vitamini, tuz miktarına ve bunların hazırlanmasına başka bir kişinin yardım etmesi gerekmektedir. Bu koşullar içerisinde bu mümkün olmamaktadır.”

20 Ekim’de tahliye edilen Semih Özakça’nın, eşi Esra Özakça ile birlikte açlık grevini sürdürdüğünü belirten Bulut, “Ankara Tabip Odası İnsan Hakları Komisyonu hekimlerince günlük olarak sağlık takipleri yapılmakta olan Semih’in koşulları, Gülmen’e kıyasla daha iyi. Aile bireyleri tarafından destek alabiliyor ve daha hijyenik bir ortamda bu eylemlerini sürdürüyor. Sadece tuz, şeker, su ve B1 vitamini alan grevcilerin sağlığı her gün kötüleşiyor” diye konuştu. Esra Özakça’nın açlık grevinin başında 56 kilo iken bugün 48 kiloya kadar gerilediğine dikkat çeken Bulut, “Gülmen ve Özakça’nın da ciddi kilo kaybı, kas–iskelet sistemlerinde ve sinir sistemi reflekslerinde zayıflama var” dedi.

Bulut, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumlarında her an çok dramatik bir değişiklikle tedavisi olanaksız doku bozukluğu veya ölüm meydana gelmesi riski mevcut.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Türkiye'den iklim manzaraları

SONRAKİ HABER

Suikast sonucu yaşamını yitiren Martin Luther King Jr. ABD'de anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa