23 Kasım 2017 15:02

İnternetten alışveriş yapmak güvenli mi?

İnternetten alışveriş yapanların kimlik ve kredi kartı bilgileri, siber suç çetelerinin hedefinde. Peki internetten güvenli alışveriş mümkün mü?

İnternetten alışveriş yapmak güvenli mi?

Paylaş

Siber suç çetelerinin temel hedefi, internetten alışveriş yapanların kimlik veya kredi kartı bilgilerine ulaşarak haksız kazanç elde etmek. Bunun için bankacılık zararlı yazılımları, tarayıcı veya tarayıcı eklentilerinde kod yürütme açıkları, ortadaki adam saldırısı, sahte Android bankacılık uygulamaları ve DNS Zehirlenmesi gibi bir dizi saldırı yöntemleri kullanıyorlar. Bu saldırı yöntemlerinden korunmak aslında oldukça kolay. Yapmanız gereken şey aşağıdaki altı maddeyi uygulamak:

GÜVENLİ BİR BAĞLANTI KULLANIN

Her internet bağlantısı, online ödemeler için yeteri kadar güvenli değildir. Çarşı ve alışveriş merkezlerindeki halka açık Wi-Fi noktalarını kullanmayın. Favori e-mağazanıza kişisel bağlantınız yoluyla erişmeniz daha güvenli bir seçenektir.

ALIŞVERİŞİ KENDİ CİHAZLARINIZLA YAPIN

İster bilgisayarınız ister tabletiniz veya akıllı telefonunuz olsun, alışverişte kendi cihazınızı kullanın. Cihazın davranışındaki tuhaflıkları ayırt etmek sizin için çok daha kolay olacaktır.

SAHTE İNDİRİM FIRSATLARINA KARŞI TEMKİNLİ OLUN

Gerçek olamayacak kadar iyi bir Kara Cuma (veya Siber Pazartesi) teklifi alırsanız, büyük ihtimalle gerçek değildir. Gelen kutunuza sahte indirim fırsatlarının gönderilmesi alışılmış bir durumdur. Bu sahte indirim fırsatları, kullanıcıları kredi kartı numaraları gibi kritik bilgileri toplayan sahte web sitelerine yönlendirirler.

URL'Yİ HER ZAMAN KONTROL EDİN 

Size güvenilir bir alışveriş ortamı sunan ve muhtemel sorunları çözmenize yardımcı olabilecek, saygın ve güvenilir e-ticaret sitelerini tercih edin. Ancak tanınmış bir siteyi gördüğünüzde bile tedbiri elden bırakmayın. Dolandırıcılar orijinal emsalleriyle neredeyse tamamen özdeş olan sahte web siteleri oluşturabilirler. Bundan sakınmak için gözünüz URL'nin yani adres çubuğunun üzerinde olsun. Sahte siteler, taklit etmeye çalıştıkları resmi sitelerden farklı internet adresleri kullandıkları için kolayca tespit edilebilirler.

KREDİ KARTI VEYA SANAL KREDİ KARTI KULLANIN

Kredi kartı kullanarak yapılan satın alma işlemleri, vadesiz veya tasarruf hesaplarınızda tuttuğunuz paranızı kapsamadığından daha güvenlidir. Hatta limiti sınırlanmış sanal kredi kartı kullanırsanız, riski büyütmemiş olursunuz.

GÜVENLİK YAZILIMINIZ GÜNCEL OLSUN

Halen yapmadıysanız, birden fazla koruyucu katmana sahip güvenilir ve güncel bir internet güvenliği çözümü yükleyin. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

FIFA dünya sıralaması açıklandı

SONRAKİ HABER

AB'den İngiltere'ye "Anlaşma yoksa sınır var" baskısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa