22 Kasım 2017 14:18
Son Düzenlenme Tarihi: 22 Kasım 2017 15:34

'Bosna kasabı' Ratko Mladiç, soykırımdan suçlu bulundu

Bosnalı Sırp General Ratko Mladiç, soykırım ve insanlığa karşı suç işlemekten suçlu bulunarak müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

'Bosna kasabı' Ratko Mladiç, soykırımdan suçlu bulundu

Paylaş

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Bosnalı Sırp General Ratko Mladiç'i soykırım ve insanlığa karşı suç işlemekten suçlu buldu. Mladiç, müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Hollanda'nın Lahey kentinde görülen davada, Saraybosna'nın bombalanması emrini doğrudan Mladiç'in verdiği ve Srebrenitsa'da soykırım ve savaş suçlarının işlenmesinde önemli payı olduğu hükmüne vardı.

BBC'nin haberine göre Hakim, Maliç'in 'soykırım yaptığını, cinayet işlediğini ve ırk katliamı yaptığını', Srebrenitsa'daki tüm Bosnalı Müslüman nüfusu yok etmeye kast ettiğini söyledi.

Bosnalı Sırp eski General Mladiç, eski Yugoslavya için kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde, 1995'te Srebrenitsa'da 8 binden fazla Müslüman erkeğin öldürülmesinden sorumlu tutuldu.

Bosna Savaşı'nda işlediği suçlarla ilgili hükmünü açıklarken, hâkimlere bağırması üzerine Mladiç mahkeme salonundan çıkarıldı. Mladiç'in salondan çıkarılırken, "Yazıklar olsun!" diye bağırdığı belirtildi.

'Bosna Kasabı' olarak bilinen 74 yaşındaki Mladiç, aralarında soykırım, insanlığa karşı suç ve savaş suçlarının da bulunduğu 11 farklı suçtan yargılanıyordu.

Mladiç hakkındaki suçlamaları reddediyordu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

5 katlı binanın çatısından düşen işçi öldü

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa