22 Kasım 2017 08:51

Uber'in 57 milyon kullanıcısının bilgileri çalındı

Uber, geçen sene gerçekleşen siber saldırı sonucu 57 milyon kullanıcısının bilgilerinin çalındığını duyurdu. Uber'in olayı gizlediği ortaya çıktı.

Paylaş

İnternet üzerinden taksi hizmeti veren Uber, iki bilgisayar korsanının 2016 yılında 50 milyon müşterisine ve 7 milyon şoförüne ait kimlik bilgilerini çalmasını gizlediğini doğruladı. Bloomberg, Uber'in verilerin silinmesi için bilgisayar korsanlarına 100 bin dolar ödediğini öne sürdü. Uber iddiayı doğrulamadı.

BBC'nin yansıttığı habere göre ele geçirildiği kabul edilen ve silindiği söylenen veriler arasında milyonlarca kişinin adları ve soyadları ile e-posta adresleri ve cep telefonu numaraları bulunuyor.

Uber Yönetim Kurulu Başkanı Dara Khosrowshahi, ele geçirilen bilgiler arasında banka hesap bilgileri ve sosyal güvenlik numaralarının olmadığını söyledi.

'SORUMLULAR KOVULDU'

Ağustos ayında göreve gelen Khosrowshahi, olayın sorumlularının işlerine son verildiğini açıkladı.

Uber'in eski yönetim kurulu başkanı Travis Kalanick'in de geçen yıl siber saldırıdan haberdar olduğu ortaya çıktı.

Şirket, siber saldırıdan etkilenen şoförlerine bedava kredi izleme hizmeti verildiğini ve müşterilerinin de aynı hizmetten yararlanabileceklerini duyurdu, internet sitesinde bir açıklama yayımladı.

Uber Yönetim Kurulu Başkanı Dara Khosrowshahi yaptığı açıklamada, "Bunların hiçbiri yaşanmamalıydı. Herhangi bir bahane üretmeyeceğim. Geçmişi silemem ancak her Uber çalışanı adına hatalarımızdan ders alacağımız taahhüdünde bulunabilirim" dedi.

Khosrowshahi şu ana kadar çalınan kimlik bilgileri ile sahtekarlık yapıldığı ya da bu bilgilerin kötüye kullanıldığı ile ilgili olarak herhangi bir kanıta rastlamadıklarını ancak siber saldırıdan etkilenen tüm hesapları denetleyip daha sıkı koruduklarını söyledi.

Uber'in en üst düzey güvenlik yetkilisi Joe Sullivan ise son gelişmeler sonrası şirketten ayrıldı.

2009'DA KURULDU

2009'da kurulan Uber'in merkezi, ABD'nin San Francisco şehri.

ABD'de şirketler, önemli miktarda verinin ele geçirilmesiyle sonuçlanan siber saldırıları denetleyici kurumlara bildirmekle yükümlü.

Uber, 2014 yılında da çok daha küçük çaplı bir siber saldırıyı ilgili kurumlara bildirmediği için 20 bin dolar para cezasına çarptırılmıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Özuğurlu: Erdoğan’a ‘masada Esad da var’ mesajı veriliyor

SONRAKİ HABER

Okuyucuları Evrensel’e sahip çıktı: İnadına 1 gazete daha fazla alacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...