18 Kasım 2017 09:36

'Cezaevlerinde işkence ile ilgili çok fazla şikayet var'

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, son dönemlerde cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini değerlendirdi.

'Cezaevlerinde işkence ile ilgili çok fazla şikayet var'

Paylaş

Cezaevlerinde binlerce insan hak ihlallerine maruz kalıyor. Bu durum OHAL ile birlikte artarak devam ediyor. Cezaevlerinde yaşananlara ilişkin konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Ali Şeker, tutuklulara yönelik işkence iddialarının arttığını dile getirdi. Şeker, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın uzun süredir ailesi ve avukatları ile görüştürülmemesine ilişkin soruya ise, “Herkese eşit hukuk uygulanmalı. Bu çerçevede ailenin ve avukatların taleplerinin karşılanması gerekir” yanıtı verdi.

‘KORKUYA BİAT ETSİN İSTİYORLAR’

Cezaevlerinin ürkünç mekânlar haline getirilmek istendiğini vurgulayan Şeker, “Öyle bir görüntü yaratmak istiyorlar ki herkes cezaevinden korksun, kendisi ne istiyorsa herkes bu korkuyla ona biat etsin istiyorlar” diye konuştu. AKP’nin toplumun gözünde cezaevlerini korkunç kılma kapsamında birçok politika yürüttüğünün altını çizen Şeker, “Sağlık hakkıyla ilgili, işkence ile ilgili partimize gelen çok fazla şikâyetler var. Bize gelen şikâyetler üzerine Kırıkkale Cezaevi’nde incelemelerde bulunmuştum. Bu şikâyetlerin süreklilik arz etmemesi için uğraşıyoruz. İnsanlar ceza almış olabilirler ama bu cezaların medeni bir şekilde infaz edilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

‘CEZAEVLERİNDE YAŞANANLAR KABUL EDİLEMEZ’

Cezaevlerindeki insanların hak ihlaline uğramadan yaşamalarının önemli olduğuna vurgu yapan Şeker, “Nuriye ve Semih’in durumu var. Özellikle Nuriye daha sıkıntılı bir sürece doğru gidiyor. Meclis’te KHK mağdurlarıyla ilgili bir komisyon kuruldu. Hakları bloke etmek için bilinçli kurulmuş bir sistemdi. O komisyon hala işleyebilmiş değil. Çünkü amaç çözmek değil çözümsüzlüğü dayatmak” diye ifade etti. Cezaevinde yaşananların kabul edilemez olduğunu söyleyen Şeker, “Bu teslimiyetçi politikalara teslim olmamak gerekir” dedi. (Diyarbakır/MA)

ÖNCEKİ HABER

Patnos Cezaevi’nde müzik işkencesi iddiası!

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa