17 Kasım 2017 15:24

‘Kristal Kayısı’ sahiplerini buldu

7’nci Malatya Uluslararası Film Festivali'nde İran sinemasının kadın yönetmeni Rahşan Bani Etemad’e Onur Ödülü verildi.

Paylaş

7’nci Malatya Uluslararası Film Festivali, yedi günün ardından törenle sona erdi. Gecede ‘Kristal Kayısı’lar sahiplerini bulurken, İran sinemasının kadın yönetmeni Rahşan Bani Etemad’e Onur Ödülü verildi.

Onur Ödülünün ardından bu yıl ilk kez festival kapsamında gerçekleştirilen Malatya Film Platformu Yapım Destek Ödülleri de sahiplerini buldu.

ULUSLARARASI EN İYİ FİLM: ‘NAR BAĞI’

Festivalde bu yıl Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması En İyi Film Ödülü; “anlatı yapısı, şiirsel dili, derin insancıllığından, özellikle yıllarca belleklerden silinmeyecek son sahnesi ve diğer unutulmaz imgelerinden dolayı” Ilgar Najaf’nın yönettiği ‘Nar Bağı’ (Pomegranate Orchard) filmine verildi

Kristal Kayısı Jüri Özel Ödülü ise, ‘Daha’ filminde rol alan Hayat Van Eck’e verildi.

Ödül gecesinde ‘Siyad Ödülü, Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği ‘Buğday’ filminin olurken, Kemal Sunal Halk Ödülü ise Ümit Ünal’ın yönettiği ‘Sofra Sırları’ filminin oldu.

Ulusal Yarışma En İyi Film Ödülüne Onur Saylak’ın yönettiği ‘Daha’ filmi layık görüldü. Saylak, ödül ile ilgili, “Bu ödülü festivale katılan tüm filmler adına alıyorum” dedi ve Hakan Günday’a böyle güzel bir roman yazdığı ve kendisiyle paylaştığı için teşekkür etti.

‘ÖDÜLÜMÜ TÜM KADINLAR İÇİN ALIYORUM’

‘İşe Yarar Bir Şey’ filmi ile Ulusal Yarışma’da ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü alan Başak Köklükaya da, “Her seferinde kendimi sakinleştirmeye çalışıyorum. Çok heyecanlanıyorum. Bu heyecan bir taraftan da çok hoşuma gidiyor. Tüm oyuncu arkadaşlarımla bu heyecanımı paylaşıyorum. Bir kez daha çok gururlandım. Pelin Esmer ve Barış Bıçakçı’ya çok teşekkür ediyorum. Ben de bu ödülü ekibim adına alıyorum ve bir de tüm kadınlar için alıyorum” dedi.

Ulusal Uzun Metraj Yarışma Jüri Özel Ödülü’nün sahibi ise, Yasemin Küçükçavdar’ın yönettiği ‘Eksi Bir’ filmi oldu. Küçükçavdar, ödülü oyuncu Oktay Kaynarca’dan aldı.

En İyi Yönetmen Kristal Kayısı Ödülü’ne ‘Sarı Sıcak’ filmiyle Fikret Reyhan layık görüldü.

En İyi Senaryo Kristal Kayısı Ödülü ise, büyük bir hikayeyi küçük harflerle yazan ‘Sarı Sıcak’ Filminin Senaristi Fikret Reyhan’a verilirken, Fahri Kayahan En İyi Müzik Kristal Kayısı Ödülü ‘Kırık Kalpler Bankası’ filmi ile Korhan Futacı’nın oldu. En İyi Görüntü Yönetmeni Kristal Kayısı Ödülü’nü ‘Buğday’ filmi ile Giles Nuttgens aldı. (Malatya/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İsveç’te azınlık halklar için özel bir kurum kurulacak

SONRAKİ HABER

Resmi kurumu seçim kampanyasında kullanan İspanya Başbakanı Sanchez'e para cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...