17 Kasım 2017 14:44
Son Güncellenme Tarihi: 18 Kasım 2017 14:38

Bakan, 'Tuvalet kaldırılacak' dedi, kayyım 'Yıktırmam' dedi

Kültür Bakanı, Van Edremit kayyımı tarafından Ermeni mezarlığına dikilen tuvaletin kaldırılacağını söyledi, kayyım 'yıktırmam' dedi.

Paylaş

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Van’ın Edremit Belediyesi'ne atanan kayyım tarafından Ermeni mezarlığının üzerine inşa edilen tuvaletin kaldırılması için çalışma başlatıldığını belirtti. HDP Milletvekili Garo Paylan’ın konuyu gündeme taşıması sonrası açıklama yapan Kurtulmuş, “Söz konusu bölge hakkında Koruma Kurulu kararı var” dedi. Ancak Edremit Belediyesi kayyımı Arif Çiçekli Kurtulmuş2un açıklamalarının çarpıtıldığını ifade ederek, "Yıkmayacağız" dedi. Ayrıca, "Bu Ermeni milletvekili Garo Paylan ve bu konuyu takip eden tüm Ermeni aşıklarına söylüyorum" ifadelerini kullandı. 

'60 GÜN İÇERİSİNDE KALDIRILACAK'

Konunun takipçisi olacaklarını kaydeden Kurtulmuş, şöyle dedi: "Edremit’teki kazılarla ilgili Koruma Kurulumuz tarafından, alanda mevcut bulunan yapıların işleme uygun olmadığına, izinsiz uygulamaların kültür varlığı tabakasına zarar vermeden ilgili müze müdürlüğü denetiminde 60 gün içerisinde kaldırılmasına karar verilmiştir. Yani ‘Tuvalet yapıldı’ dediğiniz yerle ilgili, yapılan yapıların kaldırılmasıyla ilgili Koruma Kurulu kararı var."

KAYYIM 'YIKMAYACAĞIZ' DEDİ 

Ancak Edremit Belediyesi’ne atanan kayyım Atıf Çiçekli, bakanın açıklamasının ertesi günü (18 Kasım 2017) sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, söz konusu bölgede bir Ermeni mezarlığının olmadığını, herhangi bir yapının yıkılmayacağını söyledi. Çiçekli ayrıca HDP’li Paylan için “Bu Ermeni Vekil Garo Paylan” ve “Ermeni aşıkları” gibi ifadeler kullandı.

Gazete Duvar'dan Vecdi Erbay'ın aktardığına göre; Van Edremit Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Atıf Çiçekli, “Kültür ve Turizm Bakanımızın asfaltın bir kısmının kaldırılması ile ilgili açıklaması çarpıtıldı" dedi. 

'AÇIKLAMAYI ÇARPITIYORLAR’

Çiçekli’nin açıklaması şöyle:

“Değerli Hemşerilerim; yaz aylarında Edremit halk plajını hep beraber açtık. Buradaki binaların 1967 yılında yapıldığını, harabe halde olduğunu, buraları temizleyip hizmete açtığımızı daha öncesinde paylaşmıştım. Bu hizmeti karalamak için her türlü çaba içine girdiklerini de hatırlarsınız. Şimdi de Kültür ve Turizm Bakanımızın buradaki asfaltın bir kısmının kaldırılması ile ilgili açıklamasını çarpıtıyorlar.
Birinci ağızdan söylüyorum basit bir asfaltın parke taşı ile değişimi (100 m2) mevzusunu kendi yalanlarına alet etmeye çalışıyorlar. Herhangi bir bina veya yapı yapmadık ve YIKMAYACAĞIZ.

'BU ERMENİ MİLLETVEKİLİ GARO PAYLAN VE ERMENİ AŞIKLARINA SÖYLÜYORUM'

Burada bir ermeni mezarlığı da YOK! Tüm gayretimizle Vana ve Edremite hizmet etmeye devam edeceğiz, bu Ermeni milletvekili Garo Paylan ve bu konuyu takip eden tüm Ermeni aşıklarına söylüyorum; bu doğa harikası yeri daha da güzelleştireceğim, bu memlekette yaşayan herkesi oraya götürecek ve burayı insanımızın hizmetine kazandıracağım. Seneye tekneler, jetskiler, yelkenler ve tüm modern imkanlarla kalitesini artırarak insanımıza hizmete devam edecek inşallah. Kalın selametle”

NE OLMUŞTU?

Van’ın Edremit Belediyesi’ne atanan kayyım 1’inci dereceden sit alanı ilan edilen Ermeni mezarlığı ve Dilkaya Höyüğü üzerine tuvalet, otopark ve soyunma kabinleri yaptırmıştı. Olayın KHK ile kapatılan dihaber tarafından gündeme getirilmesi sonrası uygulama Türkiye ve dünyadan büyük tepkilere neden olmuştu. Haberin kamuoyunda yer alması ardından Edremit Belediyesi kayyımı Atıf Çiçekli ise, böyle bir durumun olmadığını iddia ederek, çıkan haberleri yalanlamıştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İBB'ye 'rant için değil halk için çalış' çağrısı

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku'ya ait olduğu düşünülen görüntüler soruşturma dosyasına girdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...