17 Kasım 2017 09:42
Son Güncellenme Tarihi: 17 Kasım 2017 11:04

'Suudi Kralı Selman haftaya tahtı oğluna bırakıyor' iddiası

Suudi Arabistan'da Kral Selman'ın haftaya tahtını ülkenin fiili yöneticisi konumunda bulunan oğlu Muhammed bin Selman'a bırakacağı öne sürüldü.

Paylaş

Suudi Arabistan'da Kral Selman'ın gelecek hafta tahtını 32 yaşındaki oğlu Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a devredeceği iddia edildi.

İngiliz Daily Mail gazetesinin Kraliyet ailesine yakın bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, Kral Selman bundan sonra siyasette İngiltere’deki Kraliçe gibi bir rol alacak ve yalnızca "Kutsal Tapınakların Koruyucusu" sanını kullanmaya devam edecek.

Haberde "Gerçekleşecek görev devrinin ardından yeni kral Selman’ın İran’a karşı politikalara odaklanacağı" belirtiliyor.

Kral Selman, veliaht prensliğe geldiğinden bu yana ülkenin fiili kralı pozisyonunda.

Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Suudi Arabistan’da 40’ta fazla prens ve hükümet yetkilisini yolsuzluk soruşturmasında gözaltına almasının ardından bu şahıslar lüks Ritz Carlton otelinde yerde matraslarda yatarken fotoğraflanmıştı.

Ritz Carlton'da gözaltında tutulan prensler
Ritz Carlton'da gözaltında tutulan prensler

PRENSLERE 'MALVARLIĞINIZI DEVREDİN' TEKLİFİ

Suudi Arabistan'da gözaltına alınan prenslere mal varlıklarını Riyad yönetimine devretmeleri halinde serbest bırakılma teklifinin götürüldüğü belirtiliyor.

İngiltere'de yayınlanan Financial Times gazetesi, yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alınan 11 Suudi prens ve iş adamının mal varlıklarının yüzde 70'ine el konulmasının amaçlandığını yazıyor.

Gazeteye bilgi veren konuya yakın iki kaynak, "Yetkililer gözaltındakilere 'Parayı çıkın, serbest kalın' diyor. Suudi Arabistan'ın eriyen hazinesine bu şekilde kaynak sağlanması hedefleniyor" diyor.

Yürütülen müzakereler sürecinde bazı mal varlıklarının el değiştirdiği ve Riyad yönetiminin kontrolüne geçtiği de ifade ediliyor.

Suudi Arabistan'daki operasyonda gözaltına alınanlar arasında, dünyanın en zengin 100 kişisi listesinde de bulunan Prens El Velid bin Talal da var.

Financial Times'a bilgi veren kaynaklar, "Gözaltındaki bazı isimler, mal varlıklarının önemli bir bölümünün Riyad'a devri karşılığında serbest kalmaya razı" diyor.

Haberde pazarlıkların gözaltındaki isimlerin tutulduğu Ritz-Carlton otelinde yapıldığı da haberde yer alan bilgiler arasında.

Uzun süre düşük seyreden petrol fiyatları nedeniyle Suudi Arabistan'ın bütçe açığı geçen yıl 79 milyar dolar seviyesine kadar yükselmişti" denen haberde, savcılığın yaptığı 'Yolsuzlukların maliyeti 100 milyar dolara ulaşıyor' açıklaması da hatırlatılıyor.

Financial Times'a konuşan kaynaklardan birisi, yolsuzluk soruşturmasının kapsamı genişlerken yeni gözaltı operasyonlarının da beklenebileceğini söylüyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Instagram'a masaüstü bilgisayardan hikaye eklenebilecek

SONRAKİ HABER

Rahşan Ecevit 97 yaşında hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...