16 Kasım 2017 13:10

Gazeteci Türfent 4’üncü kez mahkemeye çıkıyor

18 aydır tutuklu olan kapatılan DİHA'nın muhabiri Nedim Türfent’in 4'üncü duruşması yarın Hakkari'de görülecek.

Gazeteci Türfent 4’üncü kez mahkemeye çıkıyor

Paylaş

Sokağa çıkma yasakları döneminde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bulunan kapatılan DİHA'nın muhabiri Nedim Türfent. 18 aydır tutuklu. Gazeteci Türfent'in 4'üncü duruşması yarın Hakkari'de görülecek.

Van’da 13 Mayıs 2016 tarihinde tutuklanan ve 22.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı'nın (DİHA) muhabiri Nedim Türfent'in 4'üncü duruşması yarın Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Hakkında hazırlanan iddianamede “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla suçlanan Türfent, Yüksekova’da geçen yıl ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrasında yaşanan hak ihlallerini haberleştirdiği için asker ve özel harekat polislerinin kullandığı sosyal medya hesaplarında ölümle tehdit edilmiş ve hedef alınmıştı. 

TANIKLAR TEK TEK GERİ ADIM ATTI

Gazeteci Türfent’in ilk duruşmasında 24 tanıktan 13’ü ifadelerinde işkence gördüklerini ve zorla ifade verdiklerini beyan etti. Geriye kalan 10’u açık tanık, biri gizli tanık olmak üzere 11 tanıktan 4’ü ise geçen duruşmada ifade vererek işkence altında kendilerine kağıt imzalatıldığını kaydetti. Türfent’in avukatların gizli tanığı mahkemede ses ve yüzü değiştirilerek dinlenme talebi ise hakim tarafından reddedildi. Tanıkların beyanları ve delil olarak iddianamede yer alan iddiaların avukat ve Türfent'in savunmasıyla çürütülmesine rağmen mahkeme heyeti tutukluluğunun devamına karar verdi. Türfent'in yarın görülecek 4'üncü duruşması için avukatları, dayanışma çağrısını yineledi. (Van/MA)
 

ÖNCEKİ HABER

Tüm Köy Sen Ordu Şubesi: Tarım arazileri tehdit altında

SONRAKİ HABER

"Gazeteci Orhan Karaağar’ın katilleri Agos’un önünde de ortaya çıktı"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa