İlk müftü nikahı kıyıldı, çiftlerden en az 5 çocuk istendi

Türkiye'nin ilk müftü nikahı, Bismil'de kayyımın düzenlediği toplu nikah töreninde kıyıldı. Törende çiftlerden en az 5'er çocuk yapmaları istendi.

16 Kasım 2017 00:03
Son Güncellenme Tarihi: 16 Kasım 2017 11:23
Paylaş

Kadınların tepkileri biber gazlı polis saldırılarıyla bastırılarak AKP'li vekillerin oylarıyla Meclisten geçirilen müftülere nikah yetkisi, Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde uygulanmaya başlandı. Bismil Belediye Başkanlığı'na atanan kayyımın düzenlediği toplu nikah töreninde Bismil İlçe Müftüsü Ahmet Durmuş, ilk müftü nikahını kıydı. Durmuş nikahını kıydığı çifte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da sık sık önerdiği gibi en az 5 çocuk yapmalarını tavsiye etti.

KAYYIM TOPLU NİKAH TÖRENİ DÜZENLEDİ

Doğan Haber Ajansı'nın aktardığı habere göre Meclis Genel Kurulu’nda 18 Ekim’deki oturumda kabul edildikten sonra Cumhurbaşkanlığına gönderilen ve müftülere nikah kıyma yetkisi de veren Nüfus Hizmetleri Yasası'nın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi sonrası ilk adım Bismil Belediye Başkanlığı öncülüğündeki toplu nikah töreninde atıldı. 

Bismil Belediye Başkanlığı tarafından akşam saatlerinde ilçedeki bir düğün salonunda düzenen toplu nikah töreninde, 30 çiftin resmi nikahı kıyıldı. Törende ilk olarak Bismil Belediye Başkan Vekili ve Kaymakam Turgay Gülenç, Ezgi ve Mesut Göknar çiftinin nikahını kıydı.

MÜFTÜ İLK KEZ NİKAH KIYDI

Daha sonra Türkiye'de ilk kez bir müftü nikah kıydı. Tecrübesizliği nedeniyle zor anlar yaşayan İlçe Müftüsü Ahmet Durmuş'un, gelin ve damada soru sorarken yaptığı yanlışları, gerçek nikah memuru Rıfat Akan müdahale ederek düzeltmeye çalıştı. Mehmet Emin Sevim ile Özlem Sevim çiftinin nikahını kıyan Müftü Akan, resmi evlilik cüzdanını da geline verdi. 

KUR'AN-I KERİM VE TÜRK BAYRAĞI HEDİYE EDİLEN ÇİFTLERDEN EN AZ 5'ER ÇOCUK İSTENDİ

Müftü Durmuş, burada yaptığı konuşmada, kendisinin 8 çocuğu olduğunu belirterek, yeni evlenen çiftlerden en az 5'er çocuk yapmalarını istedi.

Diğer çiftlerin nikahını ise belediyenin resmi nikah memuru Rıfat Akan, toplu olarak kıydı.

Kıyılan nikahların ardından Belediye Başkan Vekili ve Kaymakam Turgay Gülenç, yeni evlenen çiftlere çamaşır ve bulaşık makinesi ile buzdolabı belgelerinin yeraldığı zarflarla birlikte Kur'an-ı Kerim ve Türk Bayrağı hediye etti. 

Belediye Başkan Vekili ve Kaymakam Turgay Gülenç, ikinci kez düzenledikleri toplu nikah töreninde bir ilki gerçekleştirdiklerini söyleyerek, "Müftülerin de nikah kıymasına olanak tanınan yasanın yürürlüğe girmesinin ardından, Türkiye'de ilk olarak müftümüz nikah kıydı. Düğün masraflarını, gelinlik ve damatlık giysileri dahil bazı beyaz eşyaları da belediye olarak biz karşıladık." dedi. 

MÜFTÜ DURMUŞ: ESKİDEN GECE YARISI GELİP BİZİ EVDEN ALIRLARDI

İlçe Müftüsü Ahmet Durmuş ise daha önce dini nikah kıydığını belirterek, ilk kez resmi nikah kıymanın heyecanını yaşadığını söyledi. Durmuş, "İlk kez resmi bir nikah kıydık. Bu akşam, daha önce nikahları kıyılmış 30 çiftimizin resmi nikahını kıydık. Eskiden gece yarısında gelip bizi evden alırlardı 'gelin nikahımızı kılın' diye. Gidip kılıyorduk ama dini nikahı kıyabiliyorduk. Herkesin küçük yaştaki çocukların evlilikleri artar diye endişesi vardı. Biz de evlendirme memurları gibi artık yasaların bize verdiği yasa ölçüsünde nikah kıyacağız. Yani yasada belirtilen yaş neyse biz de o yaştan daha küçük çocukların nikahını asla kılamayız. Yasadışı bir nikahı kılmamız mümkün değil. Diyanetin bize verdiği yetkiler ölçüsünde resmi olarak nikahları kıyacağız" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tükel: Sağlık Bakanlığı şehir hastanelerinde kiracı olacak

SONRAKİ HABER

Metal işçilerinden "sahte mutluluk" maskeli eylem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...