14 Kasım 2017 13:51
Son Düzenlenme Tarihi: 14 Kasım 2017 15:35

SES: Bütçenin ne kadarı halkın sağlığı için harcanıyor?

SES, bütçede sağlık harcamalarının koruyucu değil tedavi edici sağlık ve sağlık turizmi için düzenlenmesini eleştirdi.

SES: Bütçenin ne kadarı halkın sağlığı için harcanıyor?

Paylaş

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) tarafından 2018 yılında sağlığa ayrılan bütçeye ilişkin yapılan açıklamada, harcamaların koruyucu değil, tedavi edici sağlık ve sağlık turizmi için düzenlenmesi eleştirildi. SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara hastanelerin adeta ticarethanelere dönüştürüldüğünü belirterek, 2009 yılında 245.9 milyon olan başvuru sayısının 2016 yılında 490 milyona ulaştığını aktardı. Kara, hükümete “Harcanan paranın ne kadarı doğrudan halkın sağlığı için harcanıyor” diye sordu.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Plan ve Bütçe Komisyonu'nda göüşülen Sağlık Bakanlığı bütçesine ilişkin açıklama yaptı. Sendika genel merkezinde yapılan açıklamada konuşan SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, bu yıl da bütçede halkın sağlık, sosyal güvenlik ve sosyal hizmetler ihtiyacına cevap verilemediğini söyledi. Bu yıl Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlara toplam 37 milyar 571 milyon 386 bin TL bütçe ayrıldığını belirten Kara, bu rakamın toplam bütçenin ancak yüzde 5'ine denk geldiğini dile getirdi. Kara,  öte yandan savaş için ayrılan bütçenin sağlık bütçesinden 44,6 milyar TL fazla olduğuna dikkat çekti.

SAĞLIK HARCAMALARI ÖZEL KURULUŞLARLA ARTTI

2012 yılından itibaren zorunlu GSS uygulamasına geçildiğini ve sağlık sistemi finansmanında köklü değişikliklerin ortaya çıktığını belirten Kara, “Reform öncesi Sosyal Sigortalar Kurumu  sağlık giderlerini düşürmek amacıyla kendi hastanelerini, ilaç fabrikalarını ve eczanelerini kurmuştu. Sağlık sigortası sağlık hizmeti ile ilaç üretim ve dağıtımının bütünleştirdiği bu sistem, giderlerin düşürülemsini sağlıyordu. Ancak özel sağlık kuruluşlarını destekleyen yeni sisteme geçiş ile sağlık harcamalarında önemli artışlar gerçekleşmiştir” dedi.

ÖZEL SEKTÖRE KAYNAK AKTARILDI

Sağlık harcamalarının yeni sağlık politikalarının uygulanmaya başladığı dönemde 2009 yılında 28.8 milyar TL iken, 2016 yılında 68 milyara çıktığına dikkat çeken Kara, sağlıkta dönüşüm programı başlatıldıktan sonra hastanelere başvuru sayısında çok hızlı artış olduğunu ifade etti. Kara, 2009'da 245.9 milyon olan başvuru sayısının 2016 yılında 490 milyona ulaştığını söyledi. Hastanelerin adeta ticarethanelere dönüştürüldüğünü belirten Kara, 3 dakikada 1 hastanın muayene-tedavi sürecine geldiğini dile getirdi. Türkiye'de 711 kamu hastanesi, 560 özel hastane ve 70 üniversite hastanesinin sağlık hizmeti verdiğini aktaran Kara, oysa 2002'de özel hastane sayısının 271 iken 2017 yılında 560'a yükseldiğini dile getirdi. Kara, toplam hastaneler içinde özel sektör payının ise 2002 yılında yüzde 7.5 iken yüzde 41.7'ye çıktığını ifade etti.

SAĞLIK HARCAMALARININ NE KADARI VATANDAŞTAN ALINIYOR?

Kara, sağlık bütçesinde harcamaların koruyucu değil, tedavi edici sağlık ve sağlık turizmi için düzenlendiğini vurgulayarak, milletvekillerinden hükümet temsilcilerine şu soruları yöneltmelerini istedi: “Hükümet sunduğu bu bütçenin içinde ayrımsız tüm toplumun sağlığı için; hastalıkların önlenmesi, tanısı ve tedavisi, rehabilitasyon ve bakımı için ne kadar para ayırmıştır? Bu ülkede sağlık hizmeti başvuru ve kullanımı hem sağlık kurumunun bulunduğu, hem de başvuranın kayıt ve yaşadığı yere göre değerlendirildiğinde nasıl bir dağılım söz konusudur? Harcanan paranın ne kadarı doğrudan halkın sağlığı için harcanmaktadır? Toplam sağlık harcamalarının ne kadarı doğrudan vatandaştan alınmaktadır, devlet ne kadarını topladığı vergiler üzerinden desteklemektedir? Kamu-Özel ortaklığı ile yapılan Şehir Hastaneleri’ne Sağlık Bakanlığınca her biri için kaç TL kira bedeli ödenmektedir? Özel şirketlerle yapılan sözleşmelerin içeriği ne için halktan gizlenmektedir?” (Ankara/EVRENSEL)


ADANA’DA DA BÜTÇEYE TEPKİ

SES Adana Şubesi de, Meclisteki bütçe görüşmeleri ve hükümetin sağlık politikalarına ilişkin sendika binasında bir açıklama yaptı. 2018 bütçesinin halkın sağlık, sosyal, güvenlik ve sosyal hizmetler ihtiyacına cevap vermediğini belirten SES Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, 2018 yılı bütçesinin gelir eşitsizliğini körüklediğini söyledi. Yüksel, “Halktan toplanan vergiler halka geri dönmüyor. AKP bütçede en ağır vergi yükünü dolaylı vergiler üzerinden emekçi halka yüklemeye devam ederken, karşılığında halk için ne bir kamu hizmeti üretiyor ne de istihdam sağlayacak yaşam kalitesini yükseltecek yatırımlar yapıyor. Bu bütçe halkın bütçesi değil” diyerek tepki gösterdi. (Adana/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Daisy Goodwin: Başbakanlık ofisinde taciz edildim

SONRAKİ HABER

"Gazeteci Orhan Karaağar’ın katilleri Agos’un önünde de ortaya çıktı"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa