02 Kasım 2017 21:50

İklim değişikliği, yoksulları 5 kat daha fazla göçe zorluyor

Olağanüstü hava olayları nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısı yoksul ülkelerde, refah düzeyi yüksek ülkelere oranla 5 kat fazla.

Paylaş

Yardım kuruluşu Oxfam’ın İklim değişikliğiyle köklerinden koparılanlar adlı raporuna göre, yoksul ülkelerde yaşayanlar, olağanüstü hava olayları nedeniyle refah düzeyi yüksek ülkelerde yaşayanlara oranla beş kat daha fazla yaşadıkları bölgeyi terk etme riskiyle karşı karşıya.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, önümüzdeki hafta başlayacak BM İklim Konferansı öncesinde yayımlanan raporada 2008’den 2016’ya kadarki yıllarının ortalaması alındığında her yıl yoksul ülkelerde yaşayan yaklaşık 14 milyon kişi olağanüstü hava olayları nedeniyle başka bir bölgeye sığınmak zorunda kaldı. Bu rakam söz konusu ülkelerin nüfusa oranının yüzde 0.42’sine tekabül ediyor.

Söz konusu olağandışı hava olayları refah düzeyi yüksek ülkelerde yaşayanların ise yaklaşık bir milyonunu etkiledi. Bu rakamın nüfusa oranı ise yüzde 0.08 olarak kayıtlara geçti.

24 MİLYON KİŞİ EVİNİ TERK ETTİ

Oxfam olağan dışı hava olayları nedeniyle 2016 yılında evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısının ise 23 milyon 500 bin olduğuna dikkat çekti. Bu rakamlara kuraklık gibi uzun vadeli felaketler ile volkan patlamaları ve depremler gibi afetler ise dahil değil. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazeteciler: Tanıklar Nedim Türfent'in iddianamesini çürüttü

SONRAKİ HABER

Metal işçilerinden "sahte mutluluk" maskeli eylem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...